O skupině Olympic bylo opravdu hodně napsáno. Drtivá většina jsou samozřejmě nejrůznější články v novinách, ale během sedmatřiceti let existence kapely vzniklo postupně i několik knih, jejichž tématem bylo toto hudební těleso.ČTYŘI HRAJÍ ROCK

První publikaci není třeba fanouškům nikterak představovat. Čekali jsme na ní hodně dlouho. Jejím autorem je Jaromír Tůma a vyšla v roce 1986 v edici Impuls u vydavatelství Panton. Kniha velmi podrobně a fakticky mapuje dráhu skupiny od jejího vzniku až do roku 1983, kdy měla vyjít ke dvacetinám Olympiku. Díky emigraci Pavla Chrastiny se tak však nestalo a vydání se odkládalo a odkládalo až do roku 1986. Autor doplnil alespoň fotografickou část a diskografii a kniha mohla vyjít. V prvním vydání vyšla v nákladu 20.000 kusů a byla ihned rozebrána. Dotisk už se tak dobře neprodával. V roce 1983 by byla situace určitě jiná. Knížku přečtete prakticky "jedním dechem". Autor cituje dobové recenze i osobní korespondenci členů a opravdu Vás seznámí s historií nejstarší československé skupiny.1/4 STOLETÍ OLYMPICU
Druhou publikaci možná nelze tak zcela považovat za knihu, protože jde o publikaci pouze fotografickou. Obsahuje 55 černobílých fotografií slovenského fotografa Petera Župníka (o rozměrech 354 x 232 mm) skvěle zachycujících atmosféru jubilejního koncertu v pražské Lucerně. Knihu vydal Fan-club skupiny Olympic v Mimoni (FCO) v roce 1990 (!) jako zájmový náklad pro své členy. Rozhodně zajímavá publikace. Škoda jen, že je vytištěna pouze na ofsetovém papíře.OLYMPIC

Další kniha pojednávající o strastiplné pouti rockového tělesa českou minulostí. Její autorkou je Ivana Šimčíková a vydalo jí vydavatelství Dialog v roce 1994. Oproti knize Čtyři hrají rock obsahuje podstatně méně recenzí a vzpomínek členů skupiny, mapuje ovšem dráhu skupiny až do roku 1993. V knížce najdete 70 fotografií (a jsou i barevné), ale některé jejich popisky a hlavně i text knihy samotné obsahují několik základních a neomluvitelných chyb.CHVÍLI PO RÁNU A ZASE ZNOVU SPOLU
Kniha napsaná ve zcela jiném duchu, než ty ostatní. Autorem je bývalý člen skupiny Pavel Chrastina vyšla u vydavatelství a nakladatelství Laguna v roce 1995. Autor vzpomíná na dovádění a veselosti, jichž se společně členové souboru dopouštěli sami na sobě i na svém okolí, vzpomíná na okolnosti vzniku některých textů, v jednotlivých kapitolách vzpomíná na své spoluhráče, na zapomenuté písničky, na svou životní pouť po odchodu z Olympiku a opětovné setkání v roce 1992. Knížka je proložena mnoha písňovými texty a také obrázky Jeňýka Pacáka, no a pochopitelně také fotkami. Fanouškové zde najdou jakýsi minikomiks o Ptákovi Rosomákovi nazvaný Ptákostory VII a také zmenšenou vystřihovánku zmíněného živočicha, která se přikládala k prvnímu vydání stejnojmenného alba. Velmi milé a zábavné čtení.
VZPOMÍNKY PLÍŽIVÉ ANEB JASNÁ ZPRÁVA O OLYMPIKU

Dílo autorů Petra Korála a Oldřicha Zámostného, která mapuje 40 let existence kapely. Obsahuje mnoho historických fotografií, ať už barevných či černobílých, rozhovory se členy atd. Jak ovšem sami zjistíte, tahle kniha není myšlena jako nekritická oslava Olympiku. Snaží se o mnohostranný a aspoň částečně nezaujatý pohled na jeho bohatou historii a zároveň o přinešení rozsáhlého množství informací, z nichž některé jsou zveřejněny vůbec poprvé. Zda se tenhle záměr zdařil, to už je na posouzení jiných.
Petr Janda - Dávno (autobiografická kniha)

PETR JANDA - DÁVNO

Autobiografické vzpomínky nestora českého bigbítu jsou napsané poutavým a otevřeným způsobem. Petr Janda nic neskrývá, ale zároveň se v ničem zbytečně nepatlá, i když čtenář občas cítí potřebu, aby autor určité pasáže ještě rozvinul. Jandovy reminiscence dětství a dospívání v poválečném Československu jsou i vítaným dobovým svědectvím o společenské atmosféře a reáliích, které provázely každodenní život běžného občana této země. Zároveň jeho vyprávění nabízí možnost vrátit se – naštěstí pouze knižně na pár hodin – do dob, do kterých bychom se jinak vracet nechtěli. Velmi záživné čtení se nabízí i v souvislosti s Olympikem, třebaže o této rockové legendě vznikla již řada knížek. Některé události z padesátileté historie skupiny dostávají z pohledu kapelníka jiné odstíny a je zde možnost porozumět všemu lip než kdykoliv předtím. Vydalo nakladatelství IKAR v roce 2011.

 

 

Kniha k výročí 50.let od založení kapely OlympicOLYMPIC 50

Při příležitosti padesátých narozenin kapely se koncem roku 2012 objevil v obchodech velkoformátový svazek Olympic 50 právě s textem Petra Jandy. Na dvě stě čtyřiceti stranách ve vázané vazbě chronologicky popisuje dění uvnitř Olympiku a staví se při tom do role úsporného, ale čtivě vyprávějícího kronikáře. Takřka dokumentační charakter publikace podtrhuje seznam míst a dat konání 6686 koncertů, které se od roku 1963 podařilo věrohodně doložit. Velké množství fotografií, reprodukcí obalů desek či koncertních plakátů a dalších dokumentů čtenáře rozptýlí a navodí skoro až nostalgickou náladu. Zvolená grafika je mírně strnulá a retro, což s Olympikem výborně koresponduje.

Vydalo nakladatelství IKAR. Zakoupit ji můžete zde.

Říjen 2020
PoÚtStČtSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Frýdek-Místek - Olympic tour 2020
Litovel - Olympic tour 2020
Litomyšl - Olympic tour 2020
Litomyšl - Olympic tour 2020

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • Kaťata ve Snídani s Novou
  05.10.2020
  Olympic vystoupil 5. října v pořadu Snídaně s Novou, kde zahrál několik nových skladeb z alba Kaťata. Záznam pořadu si můžete proklikat zde - vystoupení začíná v čase cca. 13:30. Album je k předobjednání na LP a CD v našem e-shopu.
 • Přesunutí koncertů na listopad
  01.10.2020
  Z důvodu nastalé situace jsme byli nutni přesunout následující koncerty na listopad, děkujeme za pochopení. Nové termíny jsou tyto: 19.11.2020 - Frýdek-Místek 24.11.2020 - Litovel 25.11.2020 - Litomyšl 26.11.2020 - Litomyšl
 • Předobjednávky Kaťat
  15.09.2020
  30. října vychází nejnovější album skupiny Olympic a již nyní si jej můžete předobjednat na našem e-shopu. Album na LP je k objednání zde. Ceny jsou platné pouze pro předobjednávky, tzn. do 30.10.2020.
 • Nové album KAŤATA
  07.08.2020
  Skupina Olympic dokončila nahrávání nového alba KAŤATA. Schvalovací poslech proběhně 14.8.2020 ve Studiu Propast za účasti Olympiku a vydavatelské firmy Supraphon.
 • Duet Petra Jandy a Petra Koláře
  07.07.2020
  Pošlete hlas duetu P.Janda a P.Kolář - Ta holka ? Písnička je zařazena do hitparády Česká dvanáctka - hlasovat můžete zde a písničku si můžete poslechnout zde.