1991


Je rozhodnuto - Prázdniny na Zemi se dočkávají své obnovené premiéry a sice ve značně rozšířené podobě. Aby stopáž dosáhla délky celovečerního pořadu, jsou do programu zařazeny tři písně z Laboratoře, skladba Stejskání, dvě novinky, napsané přímo pro "prázdniny" a na závěr znějí Otázky. Také Olympic samotný je značně rozšířen a to o druhou kytaru, saxofon a tři sboristky, a dvě písně zazpívá Olin Nejezchleba. Koncertní podoby působí ohromujícím dojmem. Ohlas však zdaleka není takový, jaký se očekával a ani všechny naplánované koncerty po republice se neuskuteční. Skupina se vrací opět ke klasickému koncertování a zaujímá postavení spíše klubové kapely. Zájem je však stále malý. Vychází album Jako za mlada s nově natočenými hity skupiny, ale neprodává se. A v edici Trezor vydává Supraphon Želvu. Skupina přechází pod křídla vlastní agentury BEST I.A. Petr Janda je rozhodnut, že Olympic ukončí svoji koncertní činnost. Na konci roku se v Lucerně uskuteční série koncertů Combeak a zde si skupina po dlouhých letech zahraje s Jeňýkem Pacákem za bicími a Láďou Kleinem u kytary. Ten vystoupí i jako host ve vánoční Olympické Lucerně.

 

1992


Dvacátá devátá sezóna má být tou poslední. A Olympic se na ní připravuje více než dobře. Do Československa přijíždí Pavel Chrastina a první setkání se starou partou proběhlo v klubu Bunkr pod dohledem televize. A už je tu první vystoupení - koncert v hotelu Evropa. Olympic v "klasické" sestavě, ovšem místo Miroslava Berky hrál Jiří Valenta. Ve vskutku komorním prostředí bylo přítomno zhruba 150 diváků a opět televizní kamery. Záznam z koncertu se ale velmi nepovedl. Nejenže se dokončuje den před vysíláním a nikdo nedokáže sehnat jedinou archivní písničku, ale navíc se podařilo včas ztratit pásek s komentářem, takže pořad jde do éteru jen tak, coby sled několika písniček bez jediného náznaku vysvětlení. Přední tuzemské kapely vzdají skupině hold albem Dej mi víc, Olympic, kde každý zahraje jednu Olympickou písničku ve vlastní úpravě. Poslední sezóně předchází celkem slušná reklamní kampaň a Olympic jde opět na dračku. Nejprve v klubech a později s programem …jak se lítá vzhůru… všude. 28.prosince se v Lucerně opět očekává velká sláva. Poslední olympická Lucerna. Beznadějně vyprodáno. Pro ty, kteří se nedostali dovnitř je venku připravena velkoplošná videoprojekce a koncert natáčí televize a v přímém přenosu vysílá rádio Evropa 2. Každý si přišel na své. Nechybí jediný hit. A diváci opět zpívají. Uprostřed večera čeká překvapení v podobě Zlatých desek Supraphonu za 1.800.000 prodaných desek a blok písniček v "klasické" sestavě. Televize opět boduje, protože právě v tomto bloku, při jediné písničce Pavla Chrastiny Jen Bůh ví, dochází pásek a záznam je přerušen. Naposledy Lucerna zpívá Jasnou zprávu.

 

1993


Program …jak se lítá vzhůru… má obrovský úspěch. Koncerty jsou úplně našlapané a Petrovi Jandovi se najednou končit nechce. Když už to ale jednou řekl… Supraphon vydává dvojalbum The Best Of, které je zároveň posledním albem jenž vychází i na klasickém vinylovém nosiči, a komplet všech čtrnácti, do té doby vydaných, LP desek na CD. Lze je zakoupit jednotlivě nebo s obalem jako celou sadu. Vychází též záznam z koncertu 28.prosince předchozího roku Lucerna Live a to na CD, MC a poprvé i na videokazetě. Poslední vystoupení Olympiku se koná 31.března v Kulturním domě Kovoprůmyslu na Smíchově. Nejedná se o klasický koncert. Olympické šlágry zde hrají nejrůznější skupiny, Petr Janda draží jednu ze svých kytar a hlavně svůj copánek, který za 6.000,- Kč získává další bítová legenda Pavel Sedláček. A je to opravdu tak, Olympic končí s koncertování. Petr Janda upozorňuje, že ve studiu se skupina bude scházet i nadále. Zatím se ostatní hráči rozprchávají do jiných hudebních těles. Ještě jednou se v tomto roce sejdou, tentokrát opravdu téměř všichni, kteří Olympikem prošli, u Petra Jandy aby popili, pojedli a zavzpomínali. A televize byla u toho.

1994


Olympic není. Alespoň se o to snaží. Milanové Broum a Peroutka hrají s Jankem Ledeckým, Jiří Valenta se vžil do role trafikanta a Petr Janda se věnuje rodině a začínajícím muzikantům. Supraphon vydává album Balady, kde nacházíme výběr sedmnácti pomalých písní skupiny. Obal navrhl po třinácti letech Jan Antonín Pacák. Petr Janda neodolává pokušení, skládá a na podzim svolává ostatní spoluhráče do studia, kde natáčí další studiové album Olympiku s názvem Dávno. Tentokrát k tomu zve i starou partu a další. Pavel Chrastina vzkřísil dalšího živočicha v písni Člověk jeskynní, Jeňýk Pacák zpívá a hraje na harmoniku, Láďa Klein zpívá, Vladimír Secký hraje na saxofon, Ladislav Papež hraje na harmoniku a Láďa Křížek zpívá vokály. Dochází i ke kuriózní situaci, kdy Petr Janda omylem dává jednu skladbu k otextování Pavlu Chrastinovi i Miroslavu černému. A oba ji dají velmi podobné názvy - Černý Jak se tak loudám a Chrastina Jen se tak toulám. Na albu jsou nakonec obě. To je na světě a jak se dá tušit, nezůstává jenom u ní - následuje turné. Olympic je zpátky! Manažerkou skupiny se stává Dagmara Durecová. Koncem roku vydává Best I.A. zpěvník 99 písní Olympicu, na trhu se objevuje rovněž kniha Pavla Chrastiny Olympic chvíli po ránu a zase znovu spolu.

 

 

1995


Písně z nového alba nezapadnou. Jak titulní skladba Dávno s textem Pavla Vrby a velmi zdařilým a přitom jednoduchým klipem tak i píseň Jednou s Chrastinovým textem se bleskově zapisují do podvědomí posluchačů a fanoušků. Turné Olympiku je úspěšné. Všude je plno a skupina si připadá jako za starých časů. 10.května umírá na zákeřnou nemoc Petr Hejduk, který se od roku 1990 věnoval civilnímu povolání řidiče Záchranné služby. Právě jemu je věnováno supraphonské album Olympic - Petr Hejduk, na kterém jsou všechny písně bývalého bubeníka skupiny, které vyšly na deskách pod hlavičkou Olympic a navíc jako bonus píseň Džínová láska (viz 1984) . 15.a 16.října zve skupina své fanoušky opět do Lucerny ovšem v nezvyklé formě. Olympic bez napětí. Stalo se módou, že špičkoví muzikanti či skupiny si zkusí zahrát své hity na čistě akustické nástroje a Olympic nezůstává stranou. Se smyčcovým orchestrem za zády a hosty Miroslavem Chyškou na kytaru, Leškem Semelkou, Mirkou a Lucií Husákovými coby trojhlasný sbor, Jeňýkem Pacákem na harmoniku a Vladimírem Seckým na altsaxofon, odehrává skupina dva koncerty, na kterých obdrží platinovou desku za 250.000 prodaných alb Best Of Olympic. Jedno z vystoupeních natáčí Česká televize a agentura Best I.A. vydává ještě do konce roku (!) CD,MC a video se záznamem z koncertu pod názvem Olympic Unplugged.

 

1996


Mladý svět přichází s nápadem obnovit prestižní anketu Zlatý slavík, která zanikla začátkem devadesátých let. Název je změněn pouze nepatrně na Český slavík. Soutěže se hned napoprvé zúčastní větší počet hlasujících, než bývalo ve Zlatém slavíku a také rekordní počet hlasů získává hned napoprvé skupina, jenž se umísťuje na prvním místě - Olympic! Bonton Music ve spolupráci s agenturou Best I.A. začíná vydávat edici Olympic Singly, která fanouškům přináší kompletní singlovou diskografii skupiny včetně i některých z dosud nevydaných písní z počátků Olympiku. Nahrávky jsou digitálně vyčištěny, zbaveny šumu a navíc řádně zdokumentovány, takže je opravdu o co stát. Edice má sedm dílů a v tomto roce vycházejí první dva. V srpnu je nalezen ve svém bytě již v pokročilém stádiu rozkladu král českého rokenrolu a bývalý člen Olympiku Miki Volek. Poslední rozloučení s ním se koná 23.srpna. V září začíná skupina natáčet další studiové album.

 

1997


V lednu Olympic dokončuje natáčení nového alba, jenž dostává název Brejle. Petr Janda poprvé spolupracuje s Danielem Landou coby textařem a jejich společný výtvor, skladba Giordano Bruno, se ihned stává dalším hitem skupiny. Vychází třetí a čtvrtý díl olympických singlů a skupina vyráží na turné pod názvem Holba Tour ´97. Pivovar Holba Hanušovice je totiž již druhým rokem oficiálním sponzorem naší rockové legendy. Závěr roku svádí k oslavám pětatřicátého výročí vzniku souboru, ale žádné mohutné se nekonají. Vystoupení v Lucerně proběhne v duchu tradičního vánočního koncertu a jako host se divákům představí dcera Petra Jandy Marta Jandová se skupinou Die Happy. Malinká oslava přece jen proběhne a sice od 16.do 22.října v malém klubovém kině MAT na Karlově náměstí v Praze. Zde se podaří něco, co by jistě ocenil každý fanoušek skupiny. Olympic na filmovém plátně. Studio MAT shromáždilo drtivou většinu dostupných filmových a televizních materiálů od roku 1964 až do současnosti a spojuje je do třech samostatných bloků. První část představuje divákům filmy týkající se Olympiku (Horečka; Olympic v Paříži; Křižovatky…) včetně premiéry hraného filmu z roku 1972 Pět cestujících. V dalších dvou částech spatřují po letech světlo světa filmové písničky a klipy z celé doby existence Olympiku. Pořady se dočkaly zatím třech repríz. Olympic vítězí v anketě Český slavík v kategorii skupin. Naprosto nečekaně vychází album Ondráš podotýká , které obsahuje záznam vystoupení z jara 1964, jenž si tehdy nechal od zvukaře nahrát Míla Růžek a celých třiadvacet let ho doma střežil jako oko v hlavě. Záznam sám o sobě byl  pro svou kvalitu nepublikovatelný, ovšem, jak se na obalu uvádí, technika konce druhého tisíciletí umožnila upravit jej do podoby od původní nahrávky k nerozeznání.

 

1998


Olympic je stále populární. I když se desky prodávají pouze průměrně, na koncertech to vře. V létě proběhne koncert, který si Petr Janda dlouho přál uskutečnit - v letním kině Stříbrné Skalice. V místě kde dlouhá léta žije, ovšem s Olympikem nikdy nehrál. Z alb vychází pátá a šestá část edice Olympic - Singly. Petr Janda připravuje vlastní sólový projekt, který vyvrcholí jeho první sólovou písničkovou deskou Co je dobrý a co zlý . Skládá hudbu a také některé texty. Ve studiu usedá za bicí Emil Valach, na baskytaru hraje Martin Lehký a na klávesy Jiří Valenta. Jde o příjemné rozptýlení, jenž na chod Olympiku samozřejmě vliv nemá. Ten znovu vítězí v Českém slavíku v kategorii skupin. Česká televize v cyklu Nevyjasněná úmrtí natáčí pořad, který se pokouší vnést jasno do okolností smrti Miroslava Berky s názvem Volný pád. Hostem tradiční vánoční Lucerny je jeden z bývalých členů "klasické" sestavy Olympiku Ladislav Klein. Společně se skupinou si zahrál na kytaru a fanouškům zazpíval píseň Bláznivej Kiki. Olympic dostává diamantovou desku za 100 000 prodaných kusů dvojalba The Best Of.

 

1999


Vychází sedmá, závěrečná část edice Olympic - Singly a Olympic natáčí další studiové album. Obsahje třináct písní a původní pracovní název "Psi štěkají, karavana jede dál" se zkrátil na název Karavana. Sedm textů napsal sám Petr Janda a o ostatních šest se rozdělili Aleš Brichta, Miroslav Černý, Pavel Chrastina a Ivan Hlas. Na pultech prodejen se objevuje 12.října. Ovšem nikoliv jen tak. V onen den v 16:00 se vydává karavana šesti velbloudů z Jungmanova náměstí přes Ovocný trh na Staroměstké náměstí a veze - Olympic. Každý z členů jede na vlastním velbloudu (dva zůstali prázdní) až na "Staromák", kde se v Café Milena koná křest nového, v pořadí již patnáctého, studiového alba. Atmosféra je výborná, ale bohužel se splašil velbloud s Milanem Peroutkou a ten spadl tak nešťastně, že mu naraženou ruku museli dát do sádry. Takže minimálně měsíc nemůže skupina hrát a všechny koncerty se ruší! K písni Ajajaj natočí Olympic vcelku pěkný klip. Se závěrem roku je tu opět Český slavík a s ním stříbrná pozice pro Olympic. Vánoční Lucerna se koná 19.prosince a hosty jsou Vladimír "Boryš" Secký, Petr Přibyl a čtyři dudačky, které skutečně zahrají na pravé dudy novou úpravu písně Můza, co mě volá ze sólové desky Petra Jandy.

Květen 2022
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Banská Bystrica (SK) - Olympic tour 2022
Olomouc - Olympic tour 2022
Úštěk - městské oslavy
Plzeň - Olympic tour 2022

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Helena Machová
helena@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 777 842 584
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • NOVÉ SÓLOVÉ ALBUM PETRA JANDY
  05.05.2022
  3.sólové album Petra Jandy s názvem ASI SE MI NEBUDE CHTÍT již v prodeji. LP / CD můžete objednávat zde.
 • Předprodej Lucerna 2022
  29.03.2022
  Předprodej na dva výroční koncerty skupiny Olympic v pražské Lucerně byl zahájem. Vystoupení se uskuteční 18. a 19. listopadu 2022 ve VELKÉM SÁLE. Vstupenky můžete zakoupit zde.
 • Koncert na pomoc dětem Ukrajiny
  04.03.2022
  Petr Janda vystoupí v neděli 6. března v pražském Fóru Karlín v rámci benefičního koncertu na pomoc dětem Ukrajiny. Vstupenky jsou k dispozici zde.
 • Olympic na koncertě pro Ukrajinu
  01.03.2022
  Dnes od 20:10 bude z Václavského náměstí živě přenášen koncert pro Ukrajinu, který organizuje Česká televize a kde mimo jiné na podporu válkou zmítané Ukrajiny vystoupí i skupina Olympic. STOP agresi Vladimira Putina!
 • Petr Janda v USA - 2022
  25.01.2022
  Petr Janda vystoupí v únoru se svým sólo vystoupením v následujících městech: 05.02. Clearwater 12.02. Miami 13.02. Atlanta Předprodej vstupenek. Informace.