1981


Druhá část trilogie nese název Ulice. Zabývá se tentokrát mezilidskými vztahy a premiéru si odbude 27.dubna v pražské Lucerně. Scéna má podobu několika dvoumetrových (ale i menších) nafukovacích balónů, které diaprojektory dokáží proměnit v opravdovou ulici. Okamžitým hitem se stává Okno mé lásky, kterou si, ke zděšení Petra Jandy, diváci s Olympikem zazpívají hned při premiéře. Dva týdny po premiéře už skupina projekt natočí na desku a rovnou i v anglické verzi s názvem The Street. Album je natolik úspěšné, že se ho prodá přes 170.000 ks. Mezitím ale Olympic přichází s další nesmrtelnou skladbou - Jasnou zprávou. A vyzkoušet ji jede - kam jinam - na Bratislavskou lyru. Píseň Tvým dlouhým vlasům Václava Neckáře se ovšem porotě líbila víc. Fanouškové jí samozřejmě přijali naprosto bez výhrad a dodnes jí vrcholí koncerty skupiny. V anketě Zlatý slavík už Olympic, podle očekávání, vítězí! Z této doby také pochází krátký film Jana Malíře a Svatopluka Beneše Křižovatky, který se v příštím roce objevuje v kinech.

 

1982


Supraphon se rozhodl album Rock And Roll, původně určené pouze pro export, vydat i na našem trhu. V březnu vychází pod názvem Rokenroll. 26.dubna nahrává Olympic v Lucerně živé album, které Supraphon ještě před koncem roku vydá pod názvem "Olympic v Lucerně", dokonce s vloženým plakátem s diskografií a rekapitulací prošlých dvaceti let na rubu. V květnu natáčí Jan Bonaventura se skupinou televizní ztvárnění Ulice , ze které je, na nátlak Petra Jandy, vystřižena Paní Nostalgie. Bratislavskou lyru poctil Olympic tentokrát skladbou Blíženci, se kterou pochopitelně neuspěl, ale mezi posluchači píseň nezapadla. Ve Zlatém slavíku skupina obhájila zlato. Největší sláva na ni však čekala v čase předvánočním. V Lucerně slaví dvacet let své existence. Schází se zde bývalí členové skupiny Míla Růžek, Josef Laufer, Pavel Bobek, Miki Volek a Jan Antonín Pacák a svými gratulacemi se připojují hosté jako Miloslav Šimek, Karel Zich, Petra Janů, Felix Slováček, Marie Rottrová či Karel Gott. Skupina dostává první zlaté desky za milion všech prodaných desek s jejich písněmi. Olympic je opět na vrcholu.

 

1983


V televizní Hitšarádě skupina vítězí novinkou Nikdo nejsme akorát. Devátého dubna má v televizi premiéru záznam, který výborně zachytil fantastickou atmosféru koncertu 20 let Olympiku . Do mezinárodní soutěže, pro skupinu notorické, Bratislavské lyry porota Okno mé lásky nedoporučila. Zato Zlatý slavík je potřetí Olympiku. "Co dál?" ptá se Petr Janda. "Další Okno mé lásky se udělat nedá". Nebo dá? Prozatím se pouští do přípravy třetí části komponované trilogie, tentokrát o vědě, technice, chemii a počítačích, s názvem Laboratoř. Program je nazkoušen i úspěšně uveden, ale do nahrávacího studia skupina, díky zákazu z vyšších míst, nesmí. Jaromír Tůma dokončil knihu Čtyři hrají rock , ale kvůli emigraci Pavla Chrastiny zůstává u ledu, stejně jako připravované reedice starých desek Olympiku. Mimořádný úspěch sklízí Petr Janda v duetu s Petrou Janů Jedeme dál.

 

1984


V lednu je skupině opět povoleno nahrávat a natočí LP Laboratoř i jeho anglickou verzi Laboratory. Její koncertní scéna je opět překvapením. Ve "sterilním" prostředí za skupinou během koncertu vyrostou roboti až do výše čtyř metrů. Sterilitu zničí a postupně vyjíždějí mezi hráče, kde v závěru působí jako monstrózní hrozba. Album má vyjít v květnu, ale zpožděným natočení je ve skluzu a vychází až v červenci. Ani televizní podoba se již netočí. Děčínské kotvy se s písní Džínová láska zúčastní Petr Hejduk za doprovodu Miroslava Berky, Milana Brouma a Orchestru Václava Zahradníka. Skončí na stříbrné pozici a jeho sólová účast, i styl skladby samotné, dává tušit rýsující se další změnu v sestavě. Během roku vychází jediný singl Už je po…/Jen jedenkrát. Ve Zlatém slavíku již končí jako druhý za slovenským Elánem.

 

1985


Rok pro Olympic i pro Petra Jandu úspěšný. Znovu zkouší Bratislavskou lyru a - odnáší si zlato! Píseň Co je vůbec v nás se zřejmě porotě líbila, z těch všech, které na festivalu zazněly, nejvíce. Mnozí jsou samozřejmě přesvědčeni, že zlatou lyru dostává skupina za vytrvalost. Skladba vychází na singlu společně s dalším hitem Jako za mlada. Obě písně se objeví i na novém, po osmi letech opět nekomponovaném, albu Kanagom. Celá deska je autorskou záležitostí Petra Jandy coby skladatele a Pavla Vrby coby textaře. Z nahrávek je cítit přitvrzení kytary, ale i značná únava bubnů. A výměna bubeníka na sebe nenechává dlouho čekat… Petr Janda ovšem skládá ještě jedno album a to Petře Janů, jenž nese název podle jejich společného úspěšného duetu Jedeme dál. Na desce k němu přibudou ještě dva další: Není nám už sedmnáct a Ty máš ji nejraděj. Při premiéře nového programu skupiny Olympic ´85, dostávají členové zlaté desky Supraphonu za alba Olympic v Lucerně, Rock And Roll a Laboratoř. Každého se prodalo více než 250.000 kusů. 17.prosince vystupuje skupina v Lysé nad Labem, kde se s fanoušky loučí Petr Hejduk. Na nového bubeníka je vypsán konkurz a Petr Janda je rozhodnut soubor rozšířit ještě o jednu kytaru.

 

1986


Na šest týdnů mizí Olympic z pódií, aby se mohl v polovině února opět objevit s Milanem Peroutkou za bicími a, překvapivě, s místo druhou kytarou druhými klávesami, za nimiž stojí Jiří Valenta. V takto omlazené sestavě hned šokuje posluchače metalovou peckou Jako tele na vrata i s jejím velmi zdařilým klipem. Jenom pro zajímavost, Petr Hejduk boduje se svou novou skupinou Balet s písní Hej pane diskžokej. Zde je jasně patrný rozdíl ve stylech a cítění obou hudebníků, kteří společně hráli patnáct let. Olympic natáčí v Krátkém filmu medailónek Olympic jede dál. A opravdu jede. Petr Janda, i přes dvoje klávesy, přitvrzuje. Nový program má premiéru v Lucerně 23.dubna. Na koncertech už nemoderuje Mirek Berka, ale sám Janda. Z alb ještě vychází anglická verze Kanagomu s názvem Hidden In Your Mind a už je na světě LP v novém složení Bigbít . Nová krev v žilách skupiny je znát a, podobně jako u oživení s příchodem Milana Brouma v roce 1976, tíhne Janda ke složitějším aranžmá a delším skladbám (jako na Marathónu i zde přesahují tři písně délku pěti minut). Ve Zlatém slavíku se Olympic propadá na čtvrté místo.

 

1987


Poslední a tentokrát nedobrovolná změna v obsazení. V pondělí 19.května umírá zakládající člen skupiny, klávesista Miroslav Berka. Dosud ne zcela vyjasněné okolnosti svědčí pro sebevraždu. Olympic nehledá náhradu, ale uzpůsobuje aranžmá pro jedny klávesy a pokračuje dále opět ve čtyřech. Skupina natáčí v nově otevřeném a zcela soukromém nahrávacím studiu Petra Jandy Propast. Na světě je skladba, předznamenávající značné přitvrzení zvuku souboru, Když ti svítí zelená. s názvem Přede dveřmi je další oslava. Olympiku je čtvrt století. Od Supraphonu se očekává další album se starými hity, ale Chrastinovy písničky se stále ještě nesmí objevit na pultech prodejen gramodesek. Výsledek je tedy slabý. Sampler s názvem Olympic 25 let, jenž podle noticky na obalu navazuje na výběr 12 nej…, obsahuje nejen totožnou píseň Únos, ale nezazní zde ani žádný hit z šedesátých ba ani z osmdesátých let. Možná zbytečná deska. Na konci roku ovšem skupina oslaví výročí vskutku důstojně. Pozvanými hosty tentokrát nejsou bývalí členové Olympiku, ale kapelníci konkurenčních kapel. Každý z nich zde přednese píseň z Olympického repertoáru upravenou k obrazu svému. K výročí dostává skupina od Supraphonu zlatou kytaru Supraphonu. Jeden z koncertů zaznamenává Čs.televize.

 

1988


V únoru začíná skupina natáčet další album se zamýšleným názvem Lidi, ale popularita skladby Když ti svítí zelená už je více než značná, takže deska nakonec nese její název. Některé písně, včetně titulní, skupina natáčí znovu a za mixážní pult ve studiu Propast zasedá Petr Ackermann, který od té doby bude spolupracovat na všech olympických nahrávkách. Důležitá změna v zázemí skupiny se děje 1.března. Od toho dne má Olympic nového manažera. Miloše Zapletala střídá Miloš Šikola. Vychází singl Když ti svítí zelená/Naděje dvou, jenž má předznamenat nové LP. Fanouškové již i další písně notoricky znají z koncertů, ale z desky si je stále pustit nemohou. Problém je prý v nezvykle složité grafické úpravě obalu. K titulní písni natáčí skupina klip pro slovenský Triangel. Do konce roku se bohužel LP desce nepodaří vyjít, takže Supraphon jako náhradu před vánocemi vydá další singl Každej chvilku tahá pilku/Inkoustová tečka. 19.prosince má premiéru nový pořad skupiny nesoucí název, jak jinak, Když ti svítí zelená. Paradoxně program otevírá skladba z další LP desky Ó, je!. Divákům se představí dlouho očekávaná nová scéna v podobě dvou zkřížených rámů posetých reflektory. S tou starou jezdil Olympic ještě s Petrem Hejdukem.

 

1989


Album Když ti svítí zelená stále ještě nespatřilo světlo světa. Také nová koncertní scéna je po loňské Lucerně opět uložena a Olympic dále vystupuje s tou starou. Skupina nahrává singl Ať/To nebylo fér, který ovšem vůbec nevyjde. Ať vyjde samostatně na singlu z pořadu Čtyřlístek a jinak se písně objeví až na novém albu. Ještě natáčí směs dvaatřiceti hitů v podobné formě jako v programu Čtvrtstoletí Olympiku. Březen - Když ti svítí zelená vychází! Po třinácti měsících od natočení!!! Olympic v metalovém opojení, ale přesto stále typický Olympic, si fanoušci mohli koupit na LP, MC a poprvé také na CD, i když to až v říjnu. Ceny byly velmi zajímavé: LP 50,- Kčs, MC 58,- Kčs a CD 80,- Kčs (je pro informaci 80,- Kčs v té době stála nová nenahraná audiokazeta Emgeton C-90). Od 1.dubna se stává manažerem skupiny Karel Saffin. V listopadu skupina natáčí další LP a politické události budou výrazně měnit běh naší společnosti.

 

1990


Konec vlády jedné strany znamená naprosté společenské uvolnění. Písničky s Chrastinovými texty mohou na veřejnost a Supraphon chystá vydat v edici Trezor první LP desky Olympiku, ale i dalších interpretů, jako např. Yvonny Přenosilové. Jako první vychází Pták Rosomák avšak s novým obalem a bez vložené vystřihovánky. Zájem o Československo v zahraničí stoupá, ale zájem veřejnosti o kulturní dění u nás začíná pozvolna klesat. Petr Janda zakládá vlastní vydavatelskou a nakladatelskou agenturu BEST I.A. a.s. a Miloš Zapletal taktéž soukromou agenturu ART PRODUCTION K, pod kterou z Pragokoncertu Olympic přechází, čím končí i jeho spolupráce s manažerem Karlem Saffinem. Skupina uvažuje o obnovení programu Prázdniny na Zemi, protože ekologické téma je čím dál tím aktuálnější. Zájem je signalizován z Německa a z pražského Paláce kultury. Na sklonku roku vychází album O, jé!, bohužel dost pozdě. Je znát, že Janda má jiné zájmy, texty jsou po revoluci předělávané a svou aktuálnost dávno ztratily. Jediná skladba, která přežije, je instrumentálka Stejskání. Koncerty Olympiku zejí prázdnotou a ani vánoční Lucerna není zdaleka vyprodaná.

Leden 2022
PoÚtStČtSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Dovolená - začátek
Dovolená - konec
Praha - V.I.P.
Kolín - Olympic tour 2022

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • Zemřel Pavel Chrastina
  05.01.2022
  V úterý 28. prosince 2021 zemřel zakládající člen, někdejší baskytarista, zpěvák a především textař skupiny Olympic, Pavel Chrastina. Dle slov Petra Jandy "položil základ českému rockovému textařství, po jeho textu Dej mi víc své lásky se u nás rock…
 • Přesun termínu v Novém Strašecí
  05.01.2022
  Vystoupení, které se mělo konat v Novém Strašecí 21. ledna 2022 se přesouvá na 8. října 2022. Vstupenky zůstávají v platnosti, děkujeme za pochopení.
 • Klip Pádím a dnešní křest alba Kaťata
  30.09.2021
  Dnes, 30. září po 21. hodině proběhne v paláci Akropolis křest alba Kaťata. Zároveň se můžete podívat na premiéru klipu Pádím, který bude k vidění i na koncertě.
 • Nová trička Olympic 2021
  15.09.2021
  Nová trička s motivem Kaťat a skupiny Olympic právě dorazila. Můžete se jimi vybavit na křest alba Kaťata - k dostání jsou v našem e-shopu ve velikosti L, XL a XXL - konkrétní rozměry najdete v obrázcích u jednotlivých položek.
 • Zahájení předpodeje Praha - Palác Akropolis
  08.09.2021
  Právě byl zahájen předprodej vstupenek na koncert do Prahy do Paláce Akropolis - 30.9.2021 Praha - Palác Akropolis - Olympic 21, křest CD Kaťata. Vstupenky můžete zakoupit v síti GoOut a také v síti Ticketstream.