1971


Zásadní změny v sestavě skupiny. K počátku dubna dává výpověď Jan A.Pacák, který se rozhodl věnovat se svému povolání akademického malíře. Jako jeho nástupce přichází ze skupiny Golden Kids Petr Hejduk. Po složitých jednáních je dohodnuta i změna na postu basového kytaristy a Janu Hauserovi je zajištěn plynulý přechod do skupiny Bacily. Místo něj přichází vycházející hvězda československé popmusic Jiří Korn. Ačkoliv skupina už vystupuje i natáčí v novém složení, vychází teprve třetí LP s názvem Jedeme, jedeme , na kterém samozřejmě ještě hraje s Pacákem a Hauserem. Hned na prvním singlu s Kornem a Hejdukem, Agáta/Planetář, je znát změna celého zvuku kapely. Moderování na koncertech převzal po Pacákovi Miroslav Berka. Od tohoto roku se stává skupina na tři roky svěřencem moderně vybaveného divadla Rokoko.

 

1972


Na začátku roku natáčí Olympic v Krátkém filmu pro Čs.televizi svůj jediný hraný film Pět cestujících. Na televizní obrazovky se však nikdy nedostal a svou premiéru si odbyl až v roce 1997 v pořadech k 35.výročí skupiny, které uvádělo kino MAT na Karlově náměstí v Praze. V červnu odchází další dlouholetý člen Ladislav Klein. Olympic dále pokračuje ve čtyřech a připravuje čtvrtou LP desku. Artia zatím vydává pro export album s názvem Handful, obsahující české nahrávky nejznámějších písní od Snad jsem to zavinil já až po Planetáře. Úroveň Olympických skladeb je ovlivněna jednak nastupující dobou a jednak úspěšnou sólovou kariérou Jiřího Korna, jež skupinu postupně zastiňuje a brzdí.

 

1973


Hned v lednu začíná kapela točit čtvrté album. V únoru vystupuje na I.festivalu politické písně v Sokolově s aktuální písní Únos. Korn stále častěji vyjíždí do NDR. Vztahy ve skupině jsou napjaté, protože Olympic stále více působí dojmem spíše doprovodné kapely populárního zpěváka. Výpověď dává k 1.květnu. Náhrada však již byla zajištěna od března. Ladislav Chvalkovský dotočil tři zbývající snímky na nové LP, singl Slunce/Jdou, děti, jdou a písně Nebe nad hlavou a Slzy tvý mámy. S posledně jmenovanou se skupina opět zúčastnila Bratislavské lyry a opět neuspěla. Nepostoupila ani do finále, ale odnesla si alespoň Cenu kritiky. Ještě na podzim Chvalkovský odchází a 24.listopadu vychází v Mladé frontě lakonická zpráva: "Olympic, naše nejstarší beatová skupina, se definitivně rozpadl." Naštěstí v době, kdy to nikoho moc nezajímalo. Petr Janda sice rezignoval, ale na popud Mirka Berky se na truc všem, kteří jim konec přáli, pokusili Olympic zase oživit. Vychází čtvrté album nesoucí prostý název Olympic 4.

 

1974


Jediný volný basista v té době byl Pavel Petráš, takže to byl on, kdo 14.ledna oblékl olympický dres. Skupina tedy funguje dál, ovšem o žádné znovuvzkříšení se nejedná. Petra Jandu, ovlivněného společensko-kulturním děním poloviny 70.let, Olympic příliš nebavil. Z jeho písní se rock vytratil neznámo kam. S výjimkou jediné skladby v tomto období - Já tam byl. Skupina funguje i jako doprovodná studiová kapela některých sólových zpěváků. Důležitým okamžikem historie skupiny je spojení se s Milošem Zapletalem, který se na dlouhá léta stane jejím organizačním vedoucím. Zjišťuje, že Olympic je existenčně na dně a že se ocitl na samém okraji zájmu. Je to k nevíře, ale právě v tomto roce se Petr Janda umístil na osmém, nejvyšším kdy dosaženém místě v anketě Zlatý slavík. Po dlouhé době také píše text pro Olympic Pavel Chrastina. Skladba se jmenuje Nezapomeň a skupina ji prozatím nahrává ve studiu čs.televize.

 

1975


Hned v lednu odjíždí skupina na Kubu. Dále se opět neúspěšně účastní Bratislavské lyry, tentokrát se skladbou Hůl. Úspěšné nejsou ani singly, v té době vydávané. Ale v televizi skupina vzkřísila a oprášila hity: Dej mi víc své lásky, Želvu, Ptáka Rosomáka, Kufr. V rozhlasovém startu bodovala s novinkou Další výlet pana Broučka. Hrála spartakiádním cvičencům a 28.října zvala do Lucerny na premiéru nové pořadu Olympic ´76. Změna basového kytaristy však byla nevyhnutelná. Na samém sklonku roku se naposledy mění jmenovka u basové kytary, tentokrát na Milan Broum.

 

1976


Milan Broum je přesně to, co v této době potřebuje Olympic a hlavně Petr Janda. Broum je dravec a Janda s ním najednou musí držet krok. Hraní ho zase začíná bavit, stejně jako celou skupinu na jejímž zvuku se to záhy projeví. První skladba, kterou Olympic natočil s Milanem Broumem, je Pověst o králi na sampler Staré pověsti české. První singl s Milanem Broumem je Nehoda/U přepážky č.306, o který se ještě dělí s Pavlem Petrášem. A první úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Na festivalu politické písně v Sokolově skupina rozbouřila kuloáry jedenáctiminutovou, skutečně rockovou, skladbou Marathón. Čestné uznání poroty si sice neodnesla, ale přesto na ní mnozí vzpomínají jako na opravdový zážitek festivalu. Olympic také znovu pokouší Bratislavskou lyru s písní On. Marně. No a 20.prosince křtí v Lucerně album, na které se dlouho čekalo. 12 nej…. Výběr hitů z let 1965-1973. Deska, jenž byla dlouho jediným samplerem skupiny.

 

1977


Olympic s Milanem Broumem natáčí první album. Vzniká na objednávku Artie a má anglický název i texty. Overhead (podle písně Nebe nad hlavou), je po desce Handful další výběr určený zahraničním posluchačům. U části nahrávek byl jen přezpíván text do angličtiny a část byla natočena zcela nově. Po dokončení práce se skupina vrhá na přípravu svého pátého studiového alba. Znovu také natáčí píseň Nezapomeň, kde je výměna basisty opravdu znát. V květnu opět nechybí na Bratislavské lyře, tentokrát s písní Mám rád chvíle, kdy se něco děje. Opět zbytečně. Na konci roku vychází LP Marathón. Olympic v téměř hardrockové podobě, jejíž hutného rockové spodku v podobě razantní baskytary si všímá téměř každý kritik. Prostor zde však mají i Jandovo melodické písničky. Na vánoční koncert do Lucerny zve skupina hvězdy našeho rokenrolu jako Pavla Bobka, Petra Kaplana, Mikiho Volka, Pavla Sedláčka a další. V anketě Zlatý slavík je zavedena kategorie skupin a Olympic je na poprvé šestý.

 

1978


Hned 11.ledna se rokenrolové hvězdy scházejí v Lucerně ještě jednou a Supraphon zde natáčí živé album, ze kterého však vyjde pouze EP deska a to až o dva roky později. Další událost Lucerna zažila 18.dubna. Olympic zde zahrál svůj 3000 koncert a za asistence hostů a bývalých členů tak oslavil 15 let své existence. Jeňýk Pacák si zde zabubnoval a zazpíval Strýčka Jonatána a Pavel Chrastina se chopil basové kytary a doprovodil Petra Jandu v Dej mi víc své lásky. Překvapením byla interpretace písně Nebe nad hlavou v podání jedenáctiletého Petra Jandy mladšího. Televizní klub mladých zde natočil vcelku milý dokument Taky jsme se narodili bosí. Skupina vyjíždí do syrského Damašku, kde Petr Hejduk sklízí mohutný úspěch za bubnové sólo ve skladbě Marathón. V Mimoni vzniká Fanclub skupiny, který dokonce vydává vlastní časopis Marathónský oběžník.

 

1979


Bratislavská lyra opět přede dveřmi, ale píseň Ty slzy dávno vpila tráva porota pro soutěž znovu nedoporučila. Skupina sahá po písni ze svého prvního alba Dědečkův duch a upravuje ji do hitové podoby, ve které zní na koncertech do dnes. V dubnu Olympic natáčí na desky první část zamýšlené trilogie Prázdniny na Zemi, zaměřenou na ekologii. 13.května má v Hudebním divadle v Karlíně premiéru jeho koncertní podoba, která znamená zvrat ve ztvárnění Olympických vystoupení. Pro pořad je sestrojena speciální konstrukce s šikmo nakloněným plátnem, na které se promítají diapozitivy trpící Země. Skupina využívá, na tuto dobu, nezvyklé množství světelných efektů, k čemuž si zve skutečné odborníky. Pod režijním vedením Jana Bonaventury vzniká v televizi i stejnojmenný film, který má premiéru 1.března příštího roku a dočká se pouze jedné reprízy. Skladbu Kraj, odkud odletěli ptáci na koncertech zpívá Petr Hejduk. Přestože v pořadu není žádný hit, mají "Prázdniny" obrovský úspěch, proto vzniká i anglická verze alba pod názvem Holidays on Earth. Popularita Olympiku stoupá. V anketě Zlatý slavík končí na třetím místě.

 

1980


V květnu se v Bratislavě, Brně, Plzni a Praze konají koncerty "25 let rock´n´rollu". V klasických rokenrolových hitech se tu rozparádil nejen Olympic, ale snad všichni, kteří k českému rokenrolu neodmyslitelně patří. Supraphon jedno z vystoupeních zaznamená a další rok z něj vydá pro exportní účely LP Rock And Roll (with Various Interpretes). Na Olympic už ale zase čeká Bratislavská lyra. Osmý den ovšem porotě k udělení ceny nestačí. Zato posluchačům ano. Netrvá příliš dlouho, než se píseň dostane do vedení v žebříčku nejprodávanějších singlů. Prodá se jich více jak 100.000 ks a odstartuje druhou velkou sérii olympických hitů. Ve Zlatém slavíku končí skupina na druhém místě za Katapultem. Pavel Chrastina emigruje do Austrálie, což způsobí Olympiku značné problémy. Písně s jeho texty se nesmějí hrát ani prodávat. Dolisování alba 12 nej… je zastaveno a již nikdy se na pultech prodejen neobjeví, o to více stoupne jeho cena na burzách.

Září 2021
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Praha - křest alba Kaťata
J. Hradec - Olympic tour 2021
Frýdek-Místek - Olympic tour 2021
Radio Impuls

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • Nová trička Olympic 2021
  15.09.2021
  Nová trička s motivem Kaťat a skupiny Olympic právě dorazila. Můžete se jimi vybavit na křest alba Kaťata - k dostání jsou v našem e-shopu ve velikosti L, XL a XXL - konkrétní rozměry najdete v obrázcích u jednotlivých položek.
 • Zahájení předpodeje Praha - Palác Akropolis
  08.09.2021
  Právě byl zahájen předprodej vstupenek na koncert do Prahy do Paláce Akropolis - 30.9.2021 Praha - Palác Akropolis - Olympic 21, křest CD Kaťata. Vstupenky můžete zakoupit v síti GoOut a také v síti Ticketstream.
 • Přesun termínu v Olomouci
  30.08.2021
  Vážení fanoušci, je nám to moc líto, na úterní den v Olomouci předpověď počasí hlásí vydatný dešť a za těchto podmínek jsme usoudili, že bude lepší koncert pro váš komfort přesunout na nový termín. Koncert se bude přesouvat 21. května 2022. …
 • Olympic na hradě Špilberk 1.9.2021
  30.08.2021
  Z důvodu předpovědi nepříznivého počasí se koncert přesouvá, z termínových důvodů na 28. června 2022. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na nový termín. Pokud Vám nové datum nevyhovuje, lze požádat o vrácení vstupného, nejpozději však do 31.…
 • Zrušení termínů na rok 2021
  25.08.2021
  Vážení fanoušci, mrzí nás to, ale z důvodu stále trvajících pandemických opatření se vstupenky neprodávají. Pořadatel VMART níže uvedené koncerty zrušil a peníze za vstupenky Vám vrátí na místě, kde jste si je kupovali. Moc jsme se na Vás těšili,…