JAN "PAPÍREK" HAUSER

baskytara, zpěv
narozen 21. 4. 1948


Kdy jste vůbec poprvé slyšel o Olympiku?
V divadle Semafor v pořadu Ondráš podotýká. Velice se mi to líbilo a sehnal jsem si tenkrát i desky, které se k tomu to představení vázaly.
Jakým způsobem jste do Olympiku přišel?
Dostal jsem lano, když sháněli baskytaristu namísto Pavla Chrastiny. Zřejmě si mne vyhlédli v kapele Apollobeat Petra Spáleného, kde jsem v té době hrál. Chvíli jsem se rozhodoval, protože jsem v té době chtěl hrát něco tvrdšího, ale z dnešního pohledu si myslím, že rozhodnutí jít do Olympiku bylo správné. Takováto příležitost přichází jen jednou za život.
V jakých skupinách jste působil před nástupem do Olympiku?
V různých amatérských skupinách, z nichž nejdůležitější byla školní kapela na elektrotechnické škole, kde jsem studoval. Ještě než jsem školu dokončil, začal jsem už paralelně se studiem hrát jako profesionál s bratry Spálenými. To bylo především v Redutě a v divadle Rokoko, v již zmíněném Apollobeatu.
Na co z doby své činnosti v kapele nejčastěji vzpomínáte? A co považujete za největší úspěch - ať už přímo váš, nebo celého souboru?
Vzpomínám téměř na všechno, nemohu z toho vyjmout jednu nebo dvě věci... Celá doba mého hraní s Olympikem byla pohodová, vládla tam velice přátelská atmosféra, i když nějaký mráček občas pochopitelně přelétl. Láďu Kleina a Honzu Pacáka jsem měl obzvlášť v oblibě, ale z tehdejší sestavy si nemohu na nikoho stěžovat. Třeba Petr Janda mi jako obětavý kamarád pomáhal před mou svatbou dávat dohromady byt, Mirek Berka zaskočil v roli stěhováka s 'kapelním' Fordem Transitem...
Co se týče těch úspěchů, velice na mě zapůsobilo nahrávání v pařížském studiu firmy Vega, kde jsme natáčeli elpíčko, které bohužel nikdy nespatřilo světlo světa. Na tehdejší dobu mělo nepředstavitelně dobrý sound a věřím, že by se stalo naprostým trhákem. Po tomto natáčení jsme přijali účast na festivalu v Andoře. Tam jsme se v dosti tvrdé konkurenci zpěváků a skupin z celého světa umístili na jednom z předních míst s písní Angel neboli Anděl, kterou jsem shodou okolností tenkrát - na rozdíl od pozdější studiové nahrávky - zpíval já.
Existuje naopak něco týkající se Olympiku, co byste ze své paměti nejraději vymazal?
Nevzpomínám si na nic, co bych měl zapotřebí ze své paměti vymazávat.
Vaše nejoblíbenější píseň a deska Olympiku (obecně - nejen z doby vašeho působení v kapele).
Olympic toho za ta léta udělal tolik, že si netroufnu jednoznačně něco vybrat. Líbí se mi spousta věcí, a to i ze současné doby.
Dá se maximálně třemi větami vyjádřit, co vám Olympic dal a naopak vzal?
Nevzal mi určitě nic, a dal mi toho hodně. Jak lidsky, tak hudebně, protože Petr Janda byl po téhle stránce pedant, a díky tomu jsem se naučil určité hudební kázni. Navíc jsem se s Olympikem dostal několikrát do zahraničí atd.
Zalitoval jste někdy toho, že ve skupině už nejste?
Určitě. Můj odchod nebyl dobrovolný, byl historicky dán tím, že odešel Jeňýk Pacák a Olympic hledal nového zpívajícího bubeníka, kterým se stal Petr Hejduk. Vedle toho tam ale byla ještě otázka zpívajícího basisty, a v jejím řešení se projevilo Hejdukovo přátelství s Jirkou Kornem. Možná, že kdyby Pacák neodcházel, Olympik by v tehdejší sestavě zůstal mnohem delší dobu. Ale nechci si jakkoliv stěžovat, protože náš rozchod byl přátelský.

Rozhovor byl použit z knihy Vzpomínky plíživé aneb Jasná zpráva o Olympiku.

Září 2019
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Chodov u KV - městské slavnosti
Hustopeče u Brna - festival
Praha Karlín - koncert OSA
Litvínov - Olympic tour 2019

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • Předprodej vstupenek do Stříbrné Skalice
  16.05.2019
  Předprodej vstupenek na vystoupení Olympiku ve Stříbrné Skalici 13. července byl zahájen. Vstupenky v předprodeji zakoupíte v síti Ticketstream.
 • Reedice alba Želva
  25.04.2019
  Album Želva vychází nově v reedici s několika bonusy a již nyní si ho můžete objednat v našem e-shopu.
 • Zkoušky na Želvu
  30.03.2019
  Olympic na Propasti zkouší repertoár z prvního LP Želva. Tyto skladby pak zahraje 15.4.2019 v Doupěti na Praze 6. Celý živý koncert uslyšíte v květnu na Rádiu Impuls.
 • Malostranská beseda
  21.12.2018
  Olympic opět vystoupí v Malostranské besedě - vstupenky k zakoupení zde.
 • Olympic v Londýně
  07.12.2018
  Olympic vystoupí 26. ledna 2019 v Londýně v klubu 229 Venue - vstupenky můžete zakoupit zde.