PAVEL CHRASTINA
baskytara, zpěv
narozen 25. 4. 1940

Kdy jsi vůbec poprvé slyšel o Olympiku?
My jsme si to jméno vymysleli... Kapele se říkalo Olympic, protože hrála v klubu Olympic, ale zpočátku se jmenovala Karkulka. Ke změně názvu na Olympic nás přesvědčil tehdejší manažer Josef Smeták. A právě někdy v té době k nám přišel Petr Janda místo Ládi Štaidla.
Jakým způsobem jsi do Olympiku přišel?
Jednoduše: z předcházející odpovědi vyplývá, že v momentě, kdy se skupina přejmenovala z Karkulky na Olympic, už jsem v ní byl.
V jakých skupinách jsi působil před nástupem do Olympiku?
Na poděbradské elektrotechnice, z níž mě ve čtvrtém ročníku vyrazili hlavně kvůli muzice, jsme měli takový studentský orchestr s Petem Kaplanem, který se jmenoval Samuels Band. V Praze jsem pak působil v několika dalších kapelách, ať už jako kmenový člen (Studijní skupina Big Beatu, EP Hi-Fi), nebo jen coby host (Crazy Boys), a po čase jsem začal hrát s Karkulkou. To bylo přesně v době, kdy se Šimek s Grossmannem rozhodli tenhle svůj doprovodný orchestr předělat z dixielandového na rock n rollový band.
Na co z doby své činnosti v kapele nejčastěji vzpomínáš? A co považuješ za největší úspěch - ať už přímo váš, nebo celého souboru?
Nejčastěji vzpomínám na tu krásnou dobu, kdy jsme začali skládat své vlastní věci a jako bojovníci za liverpoolský zvuk začali předělávat Olympic do podoby vokální skupiny. I když období pořadu Ondráš podotýká v Semaforu, kdy jsme v jednu chvíli měli snad patnáct sólových zpěváků, bylo taky zajímavé. Režisér Karel Mareš nás zprofesionalizoval...
Za největší úspěch bych označil období let 1967-68, kdy jsme tu v podstatě neměli konkurenci. Olympic měl ctižádost být široko daleko nejlepší a řekl bych, že se mu to dařilo - aspoň do doby, kdy jsem v kapele byl, určitě.
Existuje naopak něco týkající se Olympiku, co by jsi ze své paměti nejraději vymazal?
Hodně jsem přemýšlel o tom, jestli jsem udělal dobře nebo ne, když jsem z kapely odešel. Muzikou jsem stejně postižen doteď, zatímco filmařinu, kvůli níž jsem odešel, dělám spíš už jenom sporadicky. Čili na svůj odchod z Olympiku nevzpomínám moc rád, navíc to proběhlo za okolností, které si nikdo z nás - ani já, ani kapela - nepředstavoval. Došlo tam k takovým emocionálně vypjatým okamžikům, kdy mně byl poslán výpovědní dopis, já o tom zase udělal povídání do Mladého světa... A nevzpomínám rád ani na následující období, kdy jsem se svými bývalými spoluhráči nemluvil. Bylo takové období, že kdybych měl potkat Petra Jandu, raději přejdu na druhou stranu ulice. Po několika letech to ale přešlo.
Tvoje nejoblíbenější píseň a deska Olympiku (obecně - nejen z doby tvého působení v kapele).
Co se týče desek, z doby mého působení to je Želva, a z těch novějších pak Dávno. A písnička? Jednu asi neurčím. Mám rád třeba Želvu, Dědečkova ducha nebo Nikdo neotvírá, dokonce i Línýho skauta nebo Psychiatrický prášek si rád poslechnu.
Dá se maximálně třemi větami vyjádřit, co ti Olympic dal a naopak vzal?
Olympic mi šíleně zvednul svědomí ve smyslu tvůrčím - ověřil jsem si, že záleží jenom na nás, co a jak budeme dělat. A co mi vzal? Nebýt mého rozchodu s kapelou, možná jsem mohl dělat muziku celý život a nemusel se k ní vracet až takříkajíc na stará kolena...
Zalitoval jsi někdy toho, že ve skupině už nejsi?
Zalitoval. Ovšem celé 70. roky jsem toho nelitoval - nelíbila se mi tehdejší muzika Olympiku a nelíbilo se mi ani to, že Petr Janda v něm začal kralovat tak trošku jako diktátor. Někdy, tuším, v pětasedmdesátém jsem se ocitl při nějakém natáčení Olympiku a připadalo mi, že všichni tehdejší hráči lezli Petrovi do zadku, aniž by museli.


Zbytek rozhovoru si můžete přečíst v knize Vzpomínky plíživé aneb Jasná zpráva o Olympiku.

Září 2019
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Chodov u KV - městské slavnosti
Hustopeče u Brna - festival
Praha Karlín - koncert OSA
Litvínov - Olympic tour 2019

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Novinky e-mailem 

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

zobrazit všechny novinky
 • Předprodej vstupenek do Stříbrné Skalice
  16.05.2019
  Předprodej vstupenek na vystoupení Olympiku ve Stříbrné Skalici 13. července byl zahájen. Vstupenky v předprodeji zakoupíte v síti Ticketstream.
 • Reedice alba Želva
  25.04.2019
  Album Želva vychází nově v reedici s několika bonusy a již nyní si ho můžete objednat v našem e-shopu.
 • Zkoušky na Želvu
  30.03.2019
  Olympic na Propasti zkouší repertoár z prvního LP Želva. Tyto skladby pak zahraje 15.4.2019 v Doupěti na Praze 6. Celý živý koncert uslyšíte v květnu na Rádiu Impuls.
 • Malostranská beseda
  21.12.2018
  Olympic opět vystoupí v Malostranské besedě - vstupenky k zakoupení zde.
 • Olympic v Londýně
  07.12.2018
  Olympic vystoupí 26. ledna 2019 v Londýně v klubu 229 Venue - vstupenky můžete zakoupit zde.