Pouze registrovaní uživatelé smějí přispívat do diskuze. Přihlášení

  Zpět

  Hodnocení - zpověď
  AdélaFa, 06.10. v 17:16

  Dobrý den, dovolím si reagovat na vystoupení Olympicu ve Snídani s Novou. Bohužel jsem kvůli pracovním povinnostem zatím celé vystoupení neviděla. Viděla jsem však playlist a... Opravdu moc děkuji za to, že se Olympic konečně nebojí ukázat, že Olympic nerovná se jen Želva apod., ale že existují i jiné, řekněme, zajímavější skladby! Co už jsem se za ta léta, od svých 14 let, co poslouchám Olympic, nahádala s lidmi, kteří kritizovali tvorbu Olympicu jen podle toho, co slyší v rádiu a v TV. V tom okamžiku na dotyčného pustím záplavu argumentů a ještě více důvodů proč začít poslouchat Olympic. A mohu říct, že se mi několikrát podařilo a stále daří lidem otevírat oči, tedy spíše uši. Celý tento proces přerodu pak většinou končí návštěvou koncertu, kde původně nevěřící Tomáš stojí jako opařený a nechápe jak mohl někdy Olympic kritizovat. Na druhou stranu, jsem několikrát zažila i docela ostré hádky, při kterých jsem se snažila odrážet útoky na Olympic v čele s Petrem Jandou, ale marně. V takových případech se s danou osobou nemám o čem dál bavit. Zkrátka to mám tak nějak (pro někoho možná krátkozrace) nalajnované. Bohužel... jak postupně pracovní povinnosti střídají ty studentské, je už na vše, co je spojené s životní posedlostí Olympicem, málo času. Ale i když už nestíhám z různých důvodů navštěvovat koncerty v takovém počtu jak bych si přála, nemám čas doplňovat si sbírku singlů, LP desek aj., tak i přes to do konce života budu hájit barvy Olympicu! A zase se příště pohádám s tamtím, co zná 2 písničky - Želvu a Bon soir mademoiselle Paris, i když na toto ho budu muset upozornit, protože si bude samozřejmě myslet, že to je Mukova písnička. :-D Na vesnické zábavě si opět odvolám kapelníka místního bandu, protože před tím, než začali hrát Karneval, uvedl tuto píseň jako skladbu XIII. století. Na Olympic se prostě nesmí sahat! A podle toho, co jsem slyšela ukázky Kaťat, můžu říct, že mám zase další argumenty a esa v rukávu! Tak se z hodnocení pořadu stala taková má osobní zpověď, ale tyto a další myšlenky v sobě nosím už dlouho a muselo to asi ven. Doufám, že tuto zvláštní dobu všichni ve zdraví přežijeme a zase se potkáme na koncertě. Vždyť přece: Olympu nezřekne se Olympic!

  RE:Hodnocení - zpověď
  semtamťuk, 06.10. v 17:59

  To jsem tak měl taky, asi v 16ti, plus mínus pár let :)
  Ono to "Na Olympic se nesmí sahat" je pro kapelu klasická medvědí služba, už mnoho let.

  RE:Hodnocení - zpověď
  semtamťuk, 06.10. v 18:20

  S tím autorstvím je to tak. To mě taky dere, nejen u Olympicu. Zrovna nedávno hráli v Trutnově To Make You Feel My Love - Dylan - coby cover Leona Machálková. To je jen smítko, že jsem si vzpomněl. Přitom stačí říct před písničkou, nikoho by to nezabilo. No a textaře nezmiňuje nikdo. Těžko je dohledat i na netu. Asi to není důležitý.

  RE:Hodnocení - zpověď
  Gepa, 07.10. v 9:43

  Moc hezky napsané.

  No ale zrovna verzi Karnevalu od "XIII" bych tu "slávu" nevyčítal. V jejich podání ta písnička má atmnosféru, jednoduchou aranž, je to hezká rocková písnička. Jediné, co s tim dělali je, že malinko zrychlili tempo a zjedodušili aranž. A právě aranž je u písničky taky důležitá a ta se už vůbec neuvádí. Vsadím se o malé pivo, že na té zabavě hráli verzi od "XIII" a ne tu Hejdukovu.

  Autorství ohlídá OSA :-)

  RE:Hodnocení - zpověď
  milanmilan2, 10.10. v 19:03

  Inu, to je tak široké téma, že krátká reakce je v podstatě obtížná až nemožná. Život a tvorba téměř 60 skupiny se odehrával v jistých společenských a ekonomických podmínkách a je s nimi zcela nepochybně spjatý. A ty podmínky se pak jistým způsobem v tvorbě odrážely, měly na ni vliv a vzájemně se ovlivňovaly a působily v nějakých vlnách s výstupky a vývojem. Odehrávaly se, někdy v kruhu, někdy stoupaly k nebesům, jindy nabíraly směr ke dnu, a průměrem tvorby jistě v dané době převyšoval průměr tvorby čs. dejme tomu pop-rocku.
  Má-li se člověk pokusit, říkám pokusit o alespoň trochu objektivní a korektní přístup, měl by se snažit oprostit se od emocí fanouška, což je velmi složité, protože v podstatě asi neexistuje posluchač Olympicu, který by neměl jejich písničky spojené se svým životem a různými událostmi, které kdy v životě prožil a ty se mu pak zobrazují a mohou způsobit i to, že nemusí odpovídat realitě a objektivitě.
  Na začátku by si tedy člověk, který se bude o něco takového snažit, položit základní až filosofickou otázku ? Co od Olympicu vlastně očekávám a zda to, co od něj dostanu, zda a do jaké míry se toto shoduje s očekáváním. Drobet by to možná šlo připodobnit k tužbě malého dítěte před vánoci ...očekávání jsou velká a těšení se je nesmírné ....očekává se např. autodráha a ejhle - pod stromečkem je autíčko na klíček. Je to sice hezká hračka, ale ...čekalo se se něco víc - vysnilo se něco, co se vlastně ani třeba splnit nemůže - rodiče autodráhu buď nechtěli anebo - hůře - koupit nemohli, nebo o tom přání ani nevěděli.
  Cp tedy může takový člověk mezí 10-85 lety od Olympicu očekávat nyní, v r. 2020 ? Možná by se to dalo rozdělit takto -
  1. rokenrol
  2. beat
  3. zpěvný pop
  4. dejme tomu art rock, či prog rock
  5. metalízované hard
  6. třetí dech a rockové písničkářství
  7. hledání další cesty, jiné než ad 1-6

  A včil mudruj.
  ad 1 - takoví posluchači už mezi námi asi nejsou a klasický rokenrol už nikoho asi moc brát nebude. Skončil, zahubili jej Beatles, Stones atd. Bylo tam tak 50 klasických, stále opakovaných hitů, od Berryho a dalších. Kdo zůstal u klasického rokenrolu, sešel z očí, sešel z mysli a řada z nich i ze života. Volkem počínaje a Kaplanem konče. Navíc to byly jen " pajcy " se se snahou se přiblížit originálu - Sedláček atd.

  ad 2) doba byla jiná, celosvětově jsou 60. léta hodně velkým fenoménem. Nemohu se příliš rozepisovat, nejsem ostatně sociolog, ale hudba tehdy prodělala skutečnou explozi rozvoje všech možných nápadů a stylů - zřejmě i pro celospolečenskou situaci - dospívala generace narozené ve válce či těsně po ní a očekávané naděje se do tvorby řady světových skupin a naše nevyjímaje, rozhodně promítly. Nesložíš druhou Želvu, Dej mi víc, Snad jsem to zavinil já, doba, zvuk a vše už je jinde. Pokud si to člověk srovná v playlistu, je to úplně někde jinde i od tvorby z let 70. a nejde to moc dobře dohromady. Proto si takový výběr ukončím tak v r. 1969 s odchodem Pavla Chrastiny, dám si tam těch 30 klasických beatových kousků a je to.
  ad 3) - krásné písničky ještě s Pacákem, nastupující Rytíř, velké melodie, další nástroje, vícehlasy, pěvecká různorodost - Kleinem, Chrastinou, Pacákem počínaje a Hejdukem, Hauserem a Kornem konče. Vymezeno tak 4 krátkými léty, kdy různorodost byla jedním z poznávacích znaků kapely. Kromě všech všeobecně známých kousků bych tady zmínil některé- alespoň pro mne - vrcholné kousky - Kiki, Anděl, Inzerát, Slunce, Stará láhev. Zajímavé je, že v tomto, pro řadu fans tzv. úpadkovém období 1971-75 existuje několik písniček, které byly na dlouhá léta mimo repertoár a posléze se do něj - s velkým úspěchem vrátily a dosud se hrají. Když ne jinou, tak zmíním Vůni benzínu. Objevila se ve Futuru 2009 a po řadě upgradů je od roku 2013 vysloveně perlou vystoupení. A podle mého soudu je tam ještě jedna, která by si takovou resuscitaci určitě zasloužila - Já tam byl. Zatím to kapelu nenapadlo, ale myslím, že by to za to stálo. Řada současných fans ji určitě nezná a živě ji nikdy neslyšela a oděna do současného kabátku by nadělala více parády, než leckteré novější.
  ad 4 - zcela famozní, neuvěřitelný comeback. 1976-1985 - desetiletka, nový návrat na vrchol, popularita a úspěchy tak jako v druhé polovině 60. let. Podpořené gramohity, skvělou trilogií, vlivem televize, časopisy, Zlatým slavíkem atd. A pak že nevstoupíš dvakrát do téže řeky ! A nejenže vstoupíš, ale ono ji i elegantně ne přejdeš - ale přefrčíš. Autorská invence, dva skvělí textaři, poněkud chudší vokál a už jen PJ jako frontman a hlavní ( sólový ) zpěvák ...proč ne ? Nepamatuji 60. léta, ale 80. už samozřejmě ano a v republice asi nebyl člověk, který by Olympic neznal. Stačí říci jen - Osmý den, Jasná zpráva, Okno mé lásky, Prázdniny, Ulice, Laboratoř. 250 koncertů ročně. 250000 kusů nosičů za zlatou desku. Olympic je všude, dnešní 30-40 posluchači budou znát právě tyhle věci. A pár perliček, které by stály za to, by tady byly - určitě zejména ( nejen zájmena ) a Jména byly Semelky, - tak - Blíženci. Pecka. Po znovuobjevené Je to tvá vina - další možnost Láska trojdenní a Už je po. A jen krátce hraná Dnes už ne, nadlouho poslední Rytířův text. Druhé hlasy PH musel po jeho odchodu převzít MB a zde vypíchnu ještě nejen v Besedě 2015-16 hrané Jako kluci začli jsme hrát, ale svého času populární orvírák Tak jedem dál. Tak jedem dál, ani tady návrat do 4. období nehrozí. Okno je jen jedno a to se povede i PJ jen jednou za život.
  ad 5 - s hráčskými výměnami, nejprve rozšíření kapely a pak jejím zúžením otevřely se nové obzory, opuštěny byly náročnější kompozice typu trilogie a Marathonu, inspirace byla vzata z metalu a posunula se k této vlastní cestě. Pokusím se to naznačit na příkladu 4 písniček z té doby. Všechny je mám rad a objektivní tak příliš nejsem. Zelená a Tele. Fajn, dosud hezké kousky. Ale určitě dám přednost Dopisu a Zemé v každém z nás. Více klávesové, a složitější. Ještě více využitelný PB.
  ad 6 - někde se mluví o druhém dechu, i takovou písničku ostatně Olympic měl. Nové prostředí, nová doba, vše je nové. Státní dirigismus nahrazen vším ostatním. Skoč a plav jak umíš. Ukaž nejen jak umíš rychle hrát, ale také jak udržet repertoár a kapelu v chodu. A je to - je tady vlastně Třetí dech. Naprosto ojedinělé album, pro mne třetí vrchol tvorby skupiny - Dávno. V podstatě jedna hezčí věc než druhá a neskutečně vyrovnané album na hodně vysoké úrovni. A taky memento. Poslední album, kde je z 10-12 písniček tak 6-8 hitů, zbytek slušný a jen 1-2 slabší a pod průměrem. Tak tomu bylo vždy u nových alb a s Dávnem to na dlouhá léta ( bohužel) končí. Jako tady není na místě zmiňovat určité autorské rozpory PH - PJ, které logicky skončily tak, jak musely skončit, protože leader musí být v kapele jen jeden, je otázkou, co vlastně stálo za poměrně slabším obdobím, které se nakonec protáhlo na desetiletku 1997-2007. Po ještě docela slušných Brejlích s posledním ( rádiovým ) hitem Bruno se začne skupina otáčet v podivných konstrukcích, ze kterých je asi obtížné vybřednout. Slabší autorská invence na sdělné a chytlavé kompozice se složitými a upovídanými texty, o kterých je těžké si myslet, že by si je někdo ( kdokoliv ) zazpíval s kapelou. Z Karavany a Klonů se v rádiu nehraje nic, vůbec nic. Netvrdím, že se musí něco rádiím podbízet, ale .... Např. Děťátko fakt masová rádia hrát nemohou a nebudou. To tak ještě třeba Písečný červ, to jo. Kam v tu dobu směřuje a zda-li se ví kam v tu dobu směřuje loď jménem Olympic je otázka, která těžko bude kdy zodpovězena. Překomplikované, upovídané, sebezpytující se texty tomu určitě nepřidají. Možná i určitá únava a nesnadnost nalezení další cesty ...rutina ...domnění, že vlak dál pojede sám samospádem. Nenutnost vydávat a chystat další singly, obměňovat repertoár, alternativní playlistu, zařazení prověřených ( i provařených ) a vyzkoušených a osvědčených hitů, které přece zná každý, dobře se hrají a lidé na ně spontánně reagují. Stačí to ? Nebo ne ? Sopka byla příslibem a to i počtem písniček, těch které se hrály - Sopka, S tebou, a které se hrát mohly i více - Jdeme lávou, To není snadný - které se hrát měly více - Holka z lidu ( ejhle i PJ napíše výborný sdělný zpěvný text s příběhem ! ) a které se - bohužel - nehrály vůbec - Vím co nesmím a které se - naštěstí nehrály vůbec - Nymfy ( pro jistého přispěvatele - sorry, jako ....)
  a ad 7 - období 2013 až současnost. Kudy dál ? Je třeba Olympic chválit ? Určitě. Je třeba se jej zastávat - ? Samozřejmě. Je třeba jej kritizovat - nepochybně !!! A všechno ve správném poměru a ve správném pořadí. Za mne - určitě pochvala za množství a tempo vydávaných desek. Za odvahu to znovu zkoušet. Za mnohem větší zapojení vícehlasů, kterými v současném složení disponuje. A kritizovat ? Dříve měla alba svůj vlastní " ksicht " a sound, a určitou míru ledabylé samozřejmosti. Z každé desky Souhvězdí by kterákoliv písnička mohla být na kterékoliv z nich. Málo nových věcí v playlistech, stačí si je porovnat. I při správném množství a pořadí by se mohla a měla medicína podávat i v alternativní verzi. Těžko srovnávat s 80. léty, ale tak to bylo a je. Určitě se zde našly vydařené kousky - Souhvězdí šílenců, Pane můj, Já nejsem zlej, Lampion a každý si tam tam najde něco svého. A to je problém - větší vzorek lidí by měl být osloven větším počtem písní. A to podle mne selhává, rádia mlčí, a koncertní program nevyužije ani to co se nabízí - jen příklad - odpichovka Nám to neva a ještě třeba Santa Maria. Když to těm lidem nedáte ani vy, rádia to za vás neudělají.
  Trilobití vykročení lze - za mne - považovat za krok směrem nějakého vývoje a progresu, který by měl pokračovat a pokud možno směrem ke sdělnosti hudby i textů. Někdy je méně více, košatost až upovídanost některých z nich je pak na překážku zapamatovatelnosti a oblíbenosti řady z nich. Proč např. v I´m Fine znějí jména hudebníků, kteří nejsou na podiu ? Jako vzpomínka ? Byly,nejsou, krátím. Fajn. Jinak je to fajn i jako otvírák, proč ne. Co bude dál ? Jaká bude kapitola osmá ?
  Kdyby na existoval zaručený recept, určitě by jej PJ neváhal použít. Ví co dělá a dělá to dobře už skoro 60 let ( nepochlebuji - konstatuji ). A entuziasmus PJ a ostatních ve skupině i hory může přenášet. I hity může přinést. Nebudou už takové jako ty ad 1-7. Nebudou, netěšte se. Nejde to. Nevrátíte čas ani uplynulá léta s různými prožitky a zážitky, které mohou být leckdy i inspirativní. Možná - více pohledů kupředu, prásknout do koní, občerstvit repertoár, oprášit využitelné, zkusit se vyvarovat osvědčených cest, někdy raději něco nedopovědět či naznačit a pokračovat. ( pozn. - z celého Trilobita se mi stejně nejvíc líbí- Krásná. Napadnutá, výstižná, prostá a rozhodně ne primitivní. Hit jak o život sám ).
  A pak se už, když to více klapne, nemusí někdo ten ( můj, náš, váš ) Olympic hájit ...dobrá práce se chválí sama. A jak zpívala Petra Janů - tak už tu máme rok 3000 ....přijď mám dva lístky do té Lucerny, Petr Janda bude hrát ).
  Ta jízda přece neskončí 60 v Lucerně. Není důvod, vítr je dobrý, plachty napnuté, posádka kompetentní a kompletní, zásoby naloženy - (i pro ženy - ejhle ), kormidelník ostražitý a ve formě ....Kaťata vyplouvají do vln české pop-music. Dobrý vítr. Milan

  RE:Hodnocení - zpověď
  Saytka, 10.10. v 22:48

  Teeeda Milane,se normálně za tvůj výkon klaním..to muselo dát práce,jestli ti za to nedají kluci lístek na koncert zdarma,tak...tak..je to skvěle napsaná kritika, ač s ní občas nesouhlasím...;);)... vždy se musím zastat své oblíbené KARAVANY :D...spousta lidí zde říká, že stojí za prd a podobně...pro mě je KARAVANA nejlepší album od DÁVNO až po odchod Ferdy do jiných sfér...dle mého názoru jediný album tohoto období, kde byl vidět progres... má skvělou atmosféru, člověk si opravdu připadá, když ji poslouchá,že jede pod žhnoucím sluncem na velbloudu někde na Sahaře... já čekám od kluků vždy KVALITU HUDEBNÍ a né to,zda je budou hrát rádia.. kdyby mé oblíbené songy kapely najednou začala hrát většinová rádia,tak bych se LEKL :D:D, že už té hudbě nerozumím :D...apropooo,dnes sem s Djangem četl rozhovor v Deníku (magazínu VÍKEND),kde nechápe,že nejslavnější deska Olympic byla PRÁZDNINY NA ZEMI a přitom se její písně nikdy nehráli v rádiích...a to je právě ono... Django,ve většinových rádiích KVALITU NEHLEDEJ..;);););)...a PRÁZDNINY NA ZEMI je naprosto FENOMENÁLNÍ ALBUM...takzee ;););)....a znovu musím končit KAŤATY.....to co sem slyšel,tak kluci udělali nejlepší porevoluční album...na to mám čich....(a to sem COVID NEGATIVNÍ..;););) )

  RE:Hodnocení - zpověď
  milanmilan2, 11.10. v 20:04

  Ahoj, moc práce to nedalo. Sedneš a píšeš, co cítíš. Že se ti líbí Karavana, to je naprosto OK. Kde bychom také byli, kdyby se každému líbilo to samé, že. Podstatné je, že i tzv. většinový posluchač si vždy může z písniček Olympicu vybrat ty, které ho osloví. Jen jsem se pokusil stručně zamyslet nad tím, jak dnes oslovit více posluchačů, když rádia hrají to co hrají, desky se naštěstí točí a vydávají, ale hodně málo prodávají. Jak to tedy k lidem dostat ? Přes koncerty. A zkusit oslovit nejenom stálé milovníky Osmého dne, ale i ty, kterým něco říkají i jiné než rádio hity, a ty rádio hity fakt nemyslím zle. Více odvahy obměňovat playlistu a více to hrnout i jinými písněmi, včetně nových a relativně nových. P-S- před lety jsem Karavanu poslouchal a po několika málo letech založil do sbírky. Měli jsme syny malé a moc nehlas jsem to nehrál.A pak asi po 10 letech kráčím ulicí domů a z obýváků se valí šílená řežba, volume doprava. Inu, manželka oprášila Karavanu přes pořádné bedny a ejhle - bylo o dost-hodně lepší. Bigbít prostě musí být nahlas. Mimochodem - Karavana jako otevírák byl luxusní. Pokud je ale člověk hodně zažraný fanda, tak fakt asi nemusí slyšet např. Osmý den na každém koncertu, ale na koncerty asi hodně tzv. většinový posluchači a to fakt vždy na něj ožijí, chtěli to, vyžadují to, dostanou to. A tam někde je otázka dalšího směřování koncertních playlistů. Budoucnost ukáže. M.

  Zpět

  Říjen 2020
  PoÚtStČtSoNe
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031
  Frýdek-Místek - Olympic tour 2020
  Litovel - Olympic tour 2020
  Litomyšl - Olympic tour 2020
  Litomyšl - Olympic tour 2020

  Zobrazit všechny koncerty

  Galerie

  « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

  Přejít do galerie

  Ke stažení

  • Audio
  • Pozadí
  • Ostatní
  • Pro pořadatele

  Video

  Novinky e-mailem 

  Management Olympic 

  Dagmara Durecová
  dagmara@bestia.cz
  Telefon: 220 806 802
  Mobil: 602 320 109
  Podporujeme

  Vytvořilo
  intencio s.r.o.

  zobrazit všechny novinky
  • Kaťata ve Snídani s Novou
   05.10.2020
   Olympic vystoupil 5. října v pořadu Snídaně s Novou, kde zahrál několik nových skladeb z alba Kaťata. Záznam pořadu si můžete proklikat zde - vystoupení začíná v čase cca. 13:30. Album je k předobjednání na LP a CD v našem e-shopu.
  • Přesunutí koncertů na listopad
   01.10.2020
   Z důvodu nastalé situace jsme byli nutni přesunout následující koncerty na listopad, děkujeme za pochopení. Nové termíny jsou tyto: 19.11.2020 - Frýdek-Místek 24.11.2020 - Litovel 25.11.2020 - Litomyšl 26.11.2020 - Litomyšl
  • Předobjednávky Kaťat
   15.09.2020
   30. října vychází nejnovější album skupiny Olympic a již nyní si jej můžete předobjednat na našem e-shopu. Album na LP je k objednání zde. Ceny jsou platné pouze pro předobjednávky, tzn. do 30.10.2020.
  • Nové album KAŤATA
   07.08.2020
   Skupina Olympic dokončila nahrávání nového alba KAŤATA. Schvalovací poslech proběhně 14.8.2020 ve Studiu Propast za účasti Olympiku a vydavatelské firmy Supraphon.
  • Duet Petra Jandy a Petra Koláře
   07.07.2020
   Pošlete hlas duetu P.Janda a P.Kolář - Ta holka ? Písnička je zařazena do hitparády Česká dvanáctka - hlasovat můžete zde a písničku si můžete poslechnout zde.