PAVEL CHRASTINA
baskytara, zpěv
narozen 25. 4. 1940

Kdy jsi vůbec poprvé slyšel o Olympiku?
My jsme si to jméno vymysleli... Kapele se říkalo Olympic, protože hrála v klubu Olympic, ale zpočátku se jmenovala Karkulka. Ke změně názvu na Olympic nás přesvědčil tehdejší manažer Josef Smeták. A právě někdy v té době k nám přišel Petr Janda místo Ládi Štaidla.
Jakým způsobem jsi do Olympiku přišel?
Jednoduše: z předcházející odpovědi vyplývá, že v momentě, kdy se skupina přejmenovala z Karkulky na Olympic, už jsem v ní byl.
V jakých skupinách jsi působil před nástupem do Olympiku?
Na poděbradské elektrotechnice, z níž mě ve čtvrtém ročníku vyrazili hlavně kvůli muzice, jsme měli takový studentský orchestr s Petem Kaplanem, který se jmenoval Samuels Band. V Praze jsem pak působil v několika dalších kapelách, ať už jako kmenový člen (Studijní skupina Big Beatu, EP Hi-Fi), nebo jen coby host (Crazy Boys), a po čase jsem začal hrát s Karkulkou. To bylo přesně v době, kdy se Šimek s Grossmannem rozhodli tenhle svůj doprovodný orchestr předělat z dixielandového na rock n rollový band.
Na co z doby své činnosti v kapele nejčastěji vzpomínáš? A co považuješ za největší úspěch - ať už přímo váš, nebo celého souboru?
Nejčastěji vzpomínám na tu krásnou dobu, kdy jsme začali skládat své vlastní věci a jako bojovníci za liverpoolský zvuk začali předělávat Olympic do podoby vokální skupiny. I když období pořadu Ondráš podotýká v Semaforu, kdy jsme v jednu chvíli měli snad patnáct sólových zpěváků, bylo taky zajímavé. Režisér Karel Mareš nás zprofesionalizoval...
Za největší úspěch bych označil období let 1967-68, kdy jsme tu v podstatě neměli konkurenci. Olympic měl ctižádost být široko daleko nejlepší a řekl bych, že se mu to dařilo - aspoň do doby, kdy jsem v kapele byl, určitě.
Existuje naopak něco týkající se Olympiku, co by jsi ze své paměti nejraději vymazal?
Hodně jsem přemýšlel o tom, jestli jsem udělal dobře nebo ne, když jsem z kapely odešel. Muzikou jsem stejně postižen doteď, zatímco filmařinu, kvůli níž jsem odešel, dělám spíš už jenom sporadicky. Čili na svůj odchod z Olympiku nevzpomínám moc rád, navíc to proběhlo za okolností, které si nikdo z nás - ani já, ani kapela - nepředstavoval. Došlo tam k takovým emocionálně vypjatým okamžikům, kdy mně byl poslán výpovědní dopis, já o tom zase udělal povídání do Mladého světa... A nevzpomínám rád ani na následující období, kdy jsem se svými bývalými spoluhráči nemluvil. Bylo takové období, že kdybych měl potkat Petra Jandu, raději přejdu na druhou stranu ulice. Po několika letech to ale přešlo.
Tvoje nejoblíbenější píseň a deska Olympiku (obecně - nejen z doby tvého působení v kapele).
Co se týče desek, z doby mého působení to je Želva, a z těch novějších pak Dávno. A písnička? Jednu asi neurčím. Mám rád třeba Želvu, Dědečkova ducha nebo Nikdo neotvírá, dokonce i Línýho skauta nebo Psychiatrický prášek si rád poslechnu.
Dá se maximálně třemi větami vyjádřit, co ti Olympic dal a naopak vzal?
Olympic mi šíleně zvednul svědomí ve smyslu tvůrčím - ověřil jsem si, že záleží jenom na nás, co a jak budeme dělat. A co mi vzal? Nebýt mého rozchodu s kapelou, možná jsem mohl dělat muziku celý život a nemusel se k ní vracet až takříkajíc na stará kolena...
Zalitoval jsi někdy toho, že ve skupině už nejsi?
Zalitoval. Ovšem celé 70. roky jsem toho nelitoval - nelíbila se mi tehdejší muzika Olympiku a nelíbilo se mi ani to, že Petr Janda v něm začal kralovat tak trošku jako diktátor. Někdy, tuším, v pětasedmdesátém jsem se ocitl při nějakém natáčení Olympiku a připadalo mi, že všichni tehdejší hráči lezli Petrovi do zadku, aniž by museli.


Zbytek rozhovoru si můžete přečíst v knize Vzpomínky plíživé aneb Jasná zpráva o Olympiku.

Prosinec 2017
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Stříbrná Skalice - Olympic tour 2018
Zálší - festival
Mikulov - Petr Janda host KK
Kolín - městské slavnosti

Zobrazit všechny koncerty

Galerie

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Přejít do galerie

Ke stažení

 • Audio
 • Pozadí
 • Ostatní
 • Pro pořadatele

Video

Management Olympic 

Dagmara Durecová
dagmara@bestia.cz
Telefon: 220 806 802
Mobil: 602 320 109
Skype: daggie23
ICQ: 190043931
Generální partner
Hlavní partner
Podporujeme

Vytvořilo
intencio s.r.o.

 • Výběr Olympic na 3 CD a DVD Petr Janda
  22.11.2017
  Máme pro vás dvě novinky – k výročí 55. let od založení kapely vyšlo 3CD Olympic 66 Nej +1, na němž najdete 67 písní z celého období, včetně novinky Ještě to nebalíme. Druhou novinkou je DVD Petr Janda v Berklee, které obsahuje záznam vystoupení…
 • Nové CD Martina Vajgla
  12.09.2017
  1. září vyšlo nové sólové album Martina Vajgla a zakoupit ho můžete například v našem e-shopu.
 • Přesun koncertu v Banské Bystrici
  27.06.2017
  Z důvodu onemocnění Petra Jandy (zápal plic) se přesouvá vystoupení v Banské Bystrici z 1.7.2017 na 22.7.2017. Vstupenky zůstávají v platnosti.
 • Petr Janda - křest alba
  03.05.2017
  In-store koncert a křest nového alba Petra Jandy - Ještě držím pohromadě BEST OF se uskuteční ve čtvrtek 11. května 2017 od 17:00 hodin v prodejně SUPRAPHON musicpoint. Všichni jste srdečně zváni, vstup je volný.
 • Petr Janda - Ještě držím pohromadě BEST OF
  10.04.2017
  Květnové půlkulaté narozeniny jsou pravým důvodem poprvé shrnout Jandovu neolympickou tvorbu. Kompilace přináší to nejlepší z období po roce 1985, kdy se hitově osamostatnil v duetu s Petrou Janů. Od té doby opravdu "jede dál", ať už to byla dvě…