Pouze registrovaní uživatelé smějí přispívat do diskuze. Přihlášení

  Zpět

  hity, shity a jiné
  semtamťuk, 06.12. v 15:58

  Reaguji na zajímavé příspěvky Milana.

  „Petr Janda složil pro Olympic snad kolem 300-4OO písniček, asi tak 100-150 je velmi známých, a z nich opravdu hity může být polovina, takže asi těžko vybírat“.

  VELMI ZNÁMOU se stane písnička, kterou mastí media (třeba v průběhu 2 – 3 let)
  lidem neustále do uší, a posledních 15 let neodmyslitelně i do očí (!) , a lidi si ji po x letech spojí s určitým obdobím – velmi známé jsou u nás stále třeba Holky z naší školky, že.
  Neexistuje přímá úměra mezi popularitou a kvalitou atd …blablabla, to je jasný.
  Občas to funguje dohromady. Zpětně záleží hlavně na silné pozici kapely, zdali si troufá předhodit i něco „NEZNÁMÉHO“ ( třeba i lepšího), nebo SETRVAČNĚ NASTAVUJE ZRDCADLO SVÉMU VLASTNÍMU MEDIÁLNÍMU OBRAZU. Pokud muzikanti repertoár staví na vzpomínkách všech těch cátníků a sátníků ve smyslu …tohle určitě znáte, tenkrát to letělo, podpoří ILUZI, že jsou to ty skutečné HITY prověřené desetiletími a ostatní je odpad. Nepochybně jde i o ty peníze až v první řadě.
  Skutečnost je jiná a ti znalejší by nepochybně postavili na stejnou nebo vyšší úroveň
  ZAPOMENUTÉ pecky svých oblíbených alb. Věřím tomu, že by (alespoň na koncertech)
  úspěšně konkurovaly dnes hraným šlágrům. Je nutno si uvědomit, že u takových dinosauříků
  (malá česká obdoba Stones a spol.) má řekněme polovina návštěvníků koncertu slušný přehled o všech plackách jejich kariéry a esíčka vytažená v pravou chvíli z rukávu by vyvolala vlnu nadšení ( pokud by to tedy nebyla zrovna Lola s Planetářem a jim příbuzní ).
  O překlenutí „trendu“ a zvuku jsem se tady již mnohokrát zmiňoval. Věk nehraje roli, dobrá rocková písnička zůstane dobrou rockovou písničkou a může to lítat od r. 67 do 07, je to fuk.
  Trochu víc se nařve kytara, malinko přizpůsobí basa, jiný zvuk kláves a máte z „O Půlnoci“
  nebo „Zbytečný holky“ z 60. let hardrock nebo punk nebo metlu či jak to kdo chcete škatulkovat. Ale ta písnička v tom zůstává. Tedy ZÁLEŽÍ NA MAJITELI (ČILI OLYMPICU), jak se svými dětmi dále nakládají, jestli se písničku rozhodnou povýšit alespoň koncertně na velmi známou a hit, nebo ji nechají zanést prachem, protože hity jsou holt dané. Nese to sebou určitá rizika, ale po letech i ovoce. Smlsne si posluchač i muzikant: dobrodružství se starými arranžemi, možnost volby kam sáhnout podle nálady, typu koncertu atd… ěkterý písničky třeba dostanou úplně jinej šmrnc, některý dospějou (jiný budou znít naopak hůř, to se stává). Dám opět příklad: 3 naprosto zaprášený kvalitní „nehitový“ songy (teď hrábnu třeba do 80. let, ale to není směrodatný): Jen jedenkrát (při současným zvuku tohle rozhoupat, přitvrdit…, Tak se půlím (slyšíte tam tu kytaru v sóle? Monotónní kráčivej rytmus v aktuálně rozvrství Broumova basa, hammondky a je to hit jak má bejt ) nebo Můj klid (naprosto originální song s krásnou mezihrou). Anebo třeba: Paní Nostalgie (vypiplat se s ní – ne jak při Trilogy), Kyvadlo času ( znáte něco podobnýho?)a Manekýny ( trochu jinak klávesy, zvýraznit ten kytarovej rif a basa ?– nádhera. Text jak víno) Dále: Dnes už ne, Mínus a plus a Nulový šance …Tůdle Nůdle (našláplej refrén, šťavnatý sólo, Broum s Peroutkou by se do toho určitě opřeli víc než kdysi) Sprcha (ta 1. případně nějaká 3.)
  To je jedno, můžete si udělat svoji verzi z let devadesátých, či starších, zkrátka: Nacvičit dvacet odvážně vybraných rockových kousků navíc a nebát se tu svoji letitou sérii rozcupovat na kusy. Jak tady už někdo poznamenal – hity ze šedesátejch hrát s menší pietou a s větším nasazením, klidně přitvrdit – (Ta Nebezpečná postava nebo Želva naživo ale teď zní báječně). Tak holt někdo odejde zklamanej. A někdo příště vezme kámoše. A třeba se to ještě jednou pěkně zažehne. Jako v době toho Belmonda.

  Mimochodem, když jsme mluvili o té popularizaci hitů: OLYMPIC NENATOČIL DOBREJ, DRAVEJ, PESTREJ KLIP. Snad kdysi Tele – viděl jsem to jen jednou. To je velkej kámen úrazu, v dnešní době skoro zásadní. Já tohle vůbec nežeru, ale je mi jasný, jakej účinek to má na lid. (Další věc je ovšem, kdy a na čem by se u nás vysílal)
  Do toho bych určitě investoval, pokud ještě nechci setrvat v pozici vzpomínkové The Best Of Kapely.

  Zdravím milana a všechny další diskutéry.

  P.S. zd.st. – přesně tak!

  RE:hity, shity a jiné
  milanmilan2, 06.12. v 21:30

  Ahojky, no jo, no. Kyvadlo času, někde jsem četl, že jak si představoval Petr Janda jevištní podobu Laboratoře z r. 1984. Velké kyvadlo ze strany na stranu, něco jako Jáma a kyvadlo, dodávám já. A nakonec tam v Trilogy live ani nebyla, škoda. Znovu jen smutně zkonstatuji, že šálek mého čaje byly Prázdniny na Zemi II z r. 1991 + Záření + Nuda na Zemi. Tak mám Olympic rád a tak ho žeru.
  Prázdniny z Trilogy sice slyšet mohu, ale už je nežeru. Ulice a Laboratoř z Trilogy totéž.
  Svého času jsem hudbu dělil na tu, kterou vypnu a kterou ne, pak jsem přidal kategorii koupím x nekoupím.
  Plně souhlasím, že mírná obměna by vůbec neuškodila a drobet drsnější zvuk a písničky bych taky mohl.
  Někdy v r. 1980 jsem byl v Obecňáku na plese, kde hrál Olympic. Tancovat se na to, až na výjimky moc nedalo, pravda, spíš na pomalejší - jako Otázky, či ryhlejší - Dynamit. Olympic hrál klasický reportoár a tak skoro všichni poslouchali a a tleskali a fandili. O pauze jsme si šli dát podepsat LP a loudili, kdy bude premiéra Ulice, což nám Petr Janda hravě zodpověděl - nějak snad 27. 4. 1981. Proč to píši ? Olympic hrál písničku SLUNCE a tu jsme nikdo neznali, na koncertech ji v té době už nehráli a singly jsem měl až od HRÁL, TY SLZY DÁVNO VPILA TRÁVA, NEJSEM SÁM. SP Slunce už v prodeji nebylo, rádio to nehrálo, o tv nemluvě a tak to bylo velmi velmi fajn. Takdy nezapomenu jak zchvácený Berka, který předtím mlátil do piána, seděl vyčerpaný na židli a kapela říkala, že má vysokou horečku, pausa skončila a Béda řádil dál ....
  Onehdy jsem si udělal Best Of 1992-2003 a tak jsem si tam to tam připravil takto :
  Sedm statečných
  Jak se tak loudám
  Bejval jsem
  Dávno
  Babí léto
  Jsem tak línej
  Květinový dítě
  Je sám
  Karavana
  Byl jsem
  Co hledá klaun
  Šílenej zvon
  Nějak se vytrácíš má lásko ( škoda, že nebylo nazpíváno s celým původním Jakoubkovým textem, část byla upravena a část vypuštěna )
  Jednou
  Giordano Bruno
  Nejlepší parta mého života
  Vzpomínka na ostrovní zemi
  Svítá
  Huckelberry Finn
  Dám si tě klonovat
  Do útoku
  Sprcha II
  Karavana-epilog

  A tak by se dalo pokračovat. Mimochodem v době Karavany a Klonů mi přišlo, že víc jako Olympic zní Jandova sólovka Co je dobrý... , kde ale Olympic nehrál.
  Jen tak namátkou vyberu pár fláků, které se ani v rádiu moc nehrají, koncertně už řadu let ne, pokud vůbec a některé jsem live ani neslyšel, takže třeba -
  Smutné ráno
  Dej mi na klín oči unavený
  Nikdo neotvírá (zkusil bych to, Nebezpečná postava v Broumově provedení live byla OK )
  Pohřeb své vlastní duše
  Kufr ( občas ho ještě dají, je na Bez napětí )
  Inzerát ( kdo by řekl, že úvodní bas je Jandův, jenže Jeňýk už nám nezazpívá )
  Vrať mi moji hořkou lásku
  Já tam byl - to by byl bezva nářez
  Nehoda
  Slunce
  Ty slzy dávno vpila tráva
  Já je znám ( jeden čas úvodní písnička )
  Dnes už ne ( tehdy nadlouho poslední Rytířův text )
  Už je po
  Volný pád
  Jako tele na vrata
  Proč zrovna ty
  Smečka psů
  Záření

  to jsem jen narychlo projel Singly II-VII, a vynechal jsem řadovky, a určitě pár věcí přehlédl.
  Kolik z uvedených by bylo proveditelných, těžko říci. Kolik z nich by chtěla kapela hrát, nevím. Kolik by se jich uzpívalo nevím. MŮJ KLID, JE TO NÁŘEZ, BIGBÍT, HEJ TY, NADĚJE DVOU, ASPOŇ POLETÍŠ atd. atd.
  Marathon, Bloumám. Do útoku-live jsem nikdy neslyšel.
  TAK JEDEM DÁL - taky to býval otvírák koncertu, JAKO KLUCI ZAČLI JSME HRÁT - kdo by převzal Hejdukův part ? atd.
  Prostě je asi otázka, že si každý přejeme Olympic takový jak si jej pamatujeme a hledáme písničky k obrazu svému a to možná podle stejného vzoru celá ta léta.
  Kardinálním problémem možná je, co vlastně baví Olympic ?
  Já už bych asi taky Osmý den klidně oželel za např. Kyvadlo času nebo některou z uvedených.
  A mojí oblíbenou ,jen jednou slyšenou CO TĚ ZNÁM s původním textem, posléze Kartotékou snů, bych málem zapomněl.
  Jaká je vlastně taková soukromá hitparáda členů Olympicu, taková malá Top Ten ? A jednotliví členové, při které desítce se nejvíc odváží ?
  Ke které by se sami rádi vrátili ? Co vy na to ?
  Milan.

  RE:hity, shity a jiné
  semtamťuk, 07.12. v 11:42

  Hitparáda olympiků by byla asi zkreslená loajalitou k firmě a šéfovi. Záření, ano, to je pěkná věc a ze záznamu z 91. to přes ten plechovej zvuk docela hraje. Karavana a Klony mi zní trochu jako taková digistavebnice - muzikanti si určitě demokraticky vyhráli s aranžema, zvukař to zkusil hodit zase trochu někam jinam.. Výsledek se dá dopředu těžko odhadnout, protože když v tom už jedeš, nemůžeš
  na to mrknout z odstupu. Od toho je tady právě ta chytrá producentská hlava! Akorát u textů by mě to bylo jasný hned !!! S jiným textem (opakuju) by tam třeba bylo dost dobrých věcí.
  A ještě k tý soukromý představě o Olympicu:
  Já osobně snad ani nepreferuju nějaký období,
  fandím té rockovější tváři kapely (během celé kariéry) A HLAVNĚ: myslím, že by prospěl A - variabilnější repertoár - včetně drzého vytahování
  neznámých (známých) nehitů podle momentální nálady.
  B - Větší diktát z pódia - tohle teď hrajem a nás to baví a jestli i vás, no tak tím líp. ( dneska se polovina koncertu odehrává dle scénáře lidu - tohle všichni známe, chceme zpívat, zaplatili jsme si, tak hrajte)

  Jó, Co tě znám, jsi stejná, ospalá, no snad?
  To znám ze starého kotoučáku. Rytíř?

  RE:hity, shity a jiné
  milanmilan2, 08.12. v 19:43

  pro semtamťuka - ano, tak nějak to taky cítím. Ale ... Někdy tam peru jen ty rockovější, a pak to jede od Žárlíš, Jen sám, Je sám, Danny, Je to tvá vina, Už je po ... atd.
  CO TĚ ZNÁM, jsi stejná, ospalá to snad, když nemáš čas celou noc, jdi spát, já mám ještě času dost, já chtěl jen tvou upřímnost, když nemáš čas celou noc, jdi spát .... Tak nějak to bylo. Na premiéře Laboratoře to hráli s tímto Rytířovým textem a když to pak někdy v létě 1984 konečně vyšlo, tak už tam nebyl text milostný, ale technický. Asi to hráli na koncertech po republice nějakou dobu ještě s milostným textem, ale po LP už pak jen jako Kartotéku snů. Mimochodem, otázka - máš to ještě na tom kotoučáku ? Případně možno napsat na mail - milanmilan2@seznam.cz. Díky, Milan.

  RE:hity, shity a jiné
  semtamťuk, 09.12. v 23:25

  Člověče, jestli já to nemám jenom v hlavě z nějakýho
  Hradce 1984 ... a jestli to bylo na pásce (nahrávali jsme na kazeťák GRUNDIC! pár koncertů a "kopírovali"dál), tak to v tom zpětným chodu protější písničky už asi nerozeznáš..ale mrknu se mezi nářadím a lyžema na půdě ...

  Zpět

  Říjen 2018
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031
  Levice (SK) - městské slavnosti
  Turnov - Olympic tour 2018
  Strakonice - Olympic tour 2018
  Otvovice - Olympic tour 2018

  Zobrazit všechny koncerty

  Galerie

  « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

  Přejít do galerie

  Ke stažení

  • Audio
  • Pozadí
  • Ostatní
  • Pro pořadatele

  Video

  Management Olympic 

  Dagmara Durecová
  dagmara@bestia.cz
  Telefon: 220 806 802
  Mobil: 602 320 109
  Skype: daggie23
  ICQ: 190043931
  Generální partner
  Hlavní partner
  Podporujeme

  Vytvořilo
  intencio s.r.o.

  • CD Trilobit v e-shopu
   07.09.2018
   Nové album Olympiku s názvem Trilobit si již nyní můžete předobjednat v našem e-shopu do 14.září za zvýhodněnou cenu 289,- Kč, poté bude v prodeji za klasických 329,- Kč.
  • Hitparáda Česká dvanáctka
   28.08.2018
   Na Českém rozhlasu Dvojka byla do Hitparády Česká dvanáctka zařazena nová píseň skupiny Olympic z připravovaného alba Trilobit s názvem Jsi moje. Hlasovat pro postup v hitparádě, můžete zde. Pokud jste píseň neslyšeli, můžete si ji poslechnout v…
  • Nové album Trilobit
   27.08.2018
   Nové album Olympiku s názvem TRILOBIT vychází 14. září a pokřtěno bude 18.9.2018 na koncertě v Malostranské besedě. Vstupenky v Ticketstreamu jsou již vyprodané, ještě jich je několik na pokladně v Malostranské besedě.
  • Podzimní část turné
   27.08.2018
   Začíná nám podzimní sezóna. Kde se uvidíme? 7.9. Čechy p. Košířem, 8.9. Brušperk, 9.9. Oslavany, 15.9. Praha, 15.9. Jirkov, 18.9. Malostranská beseda – Praha, 22.9. Rokycany, 19.10. Králův Dvůr, 20.10. Levice SK, 24.10. Turnov, 25.10. Strakonice, 30…
  • DVD Olympic 55 let
   27.08.2018
   V září začne ČT připravovat DVD Olympic 55 let – podařilo se nám vyjednat, že tentokrát bude na DVD celý koncert. Termín vydání je přibližně prosinec 2018.